Papa Franjo je na blagdan sv. sv. Dimitrija velemučenika, 26. listopada 2023., za novoga grkokatoličkog nadbiskupa Prešova i metropolita Slovačke grkokatoličke Crkve imenovao jeromonaha (svećenika monaha) o. Jonu Josipa Maxima, dosadašnjeg igumena (nadstojnika) velikog studitskog samostana Lavre Uznesenja presvete Bogorodice u Unyivu (Ukrajina). O. Jona Maxim je rođen 21. studenoga 1974. godine u Levoči, Slovačka. Od 1993. do 1998. studirao je teologiju u Prešovu, a zatim nastavio studij na Papinskom orijentalnom institutu u Rimu, gdje je diplomirao, i gdje je kasnije i doktorao iz istočnih crkvenih studija. Od godine 2001. do 2004. bio je duhovnikom grkokatoličke svećeničke bogoslovije u Prešovu, zatim je otišao u Ukrajinu, gdje je ušao u samostan monaha studita u Unyivu. Godine 2020. izabran je za igumena Svetouznesenske unyivske lavre. Govori slovački, ukrajinski, talijanski, engleski, francuski, poljski i njemački jezik. Službu će preuzeti nakon biskupske hirotonije (rukopolaganja), datum kojega će biti objavljen narednih dana. Grkokatolička Crkva u Slovačkoj ima 350,000 vjernika u jednoj nadbiskupiji (Prešov) i dvije biskupije (Košice i Bratislava) te još preko 200,000 u dijaspori, ima 374 svećenika i 254 župe. Papa Benedikt XVI. je 2008. godine uzdigao Slovačku grkokatoličku Crkvu na stupanj metropolitanske ''sui iuris'' Crkve. Prešovskom nadbiskupijom je od 2022. godine kao apostolski administrator upravljao bratislavski biskup Peter Rusnak.
Čestitamo! Axios!