U ponedjeljak, 16. listopada 2023., u Ateni je preminuo mons. dr. sc. Dimitrios Salachas, svjetski priznati stručnjak za istočno kanonsko pravo i umirovljeni biskup grkokatoličkog egzarhata Grčke. Rodio se 7. lipnja 1939. u Ateni, a za svećenika je rukopoložen 9. veljače 1964. Bio je jedan od najvećih stručnjaka kanonskog prava, a osobito Crkava bizantske i drugih istočnih tradicija. Predavao je zapadno i istočno kanonsko pravo na Papinskim sveučilištima Urbanijani, Gregorijani, Sv. Tome Akvinskog, Angelikumu te na Papinskom orijentalnom institutu u Rimu. Bio je savjetnik Kongregacije za Istočne Crkve kao i papinskih vijeća za tumačenje kanonskih tekstova i za promidžbu jedinstva kršćana. Kao stručnjak za komparativno crkveno zakonodavstvo, bio je član i Biskupske konferencije Grčke. Također, vladika Salachas bio je član Mješovite međunarodne komisije za teološki dijalog između Katoličke i Pravoslavne Crkve kao i Međunarodnog društva za istočno kanonskog prava. Od 23. travnja 2008. bio je apostolskim egzarhom za katolike bizantskog obreda u Grčkoj te je za naslovnog biskupa Carcabije, a 14. svibnja 2012. promaknut je kao naslovni biskup Gratianopolisa Papa Franjo prihvatio je njegovo odreknuće zbog kanonske dobi 2. veljače 2016. Kao stručnjak za istočno pravo, zajedno s drugim stručnjacima, izradio je partikularno kanonsko pravo za više grkokatoličkih Crkava u Europi (bugarske, makedonske, mukačevske, slovačke i rusko-krsturske), a pripremao se i doći u Križevce i započeti rad na izradi partikularog prava Križevačke eparhije. Vječni mu spomen i Kraljevstvo nebesko.