OSIJEK (IKA) 28.03.2022. / 14:20

Liturgija sv. Bazilija Velikog na ukrajinskom jeziku za Ukrajince izbjegle u Hrvatsku uslijed ratnih zbivanja služena je u nedjelju 27. ožujka 2022. u grkokatoličkoj župnoj crkvi Krista Kralja u Osijeku. Liturgiju je predvodio župnik o. Ljubomir Sturko, a uz njega su služili grkokatolički župnik u Slavonskom Brodu o. Aleksandr Hmilj, grkokatolički župnik u Piškorevacima o. Igor Sikora, o. Andrej Savjak, te rimokatolički svećenici ravnatelj Ustanove za uzdržavanje klera i ekonom Bogoslovnog sjemeništa Đakovačko-osječke nadbiskupije vlč. Mato Gašparović i vikar Župe sv. Josipa Radnika u Belišću fra Mirko Mišković. U propovijedi, osvrćući se na nedjeljno Evanđelje (Mk 9, 17 –31) o. Sturko naglasio je važnost molitve, posta i milosrđa u životu kršćanina. Suočavanje sa zlom je bolno i teško, međutim za vjernika posljednju riječ uvijek ima nada, pobjeda Uskrsnuća nad uništavanjem i smrću. Na kraju, župnik je pozdravio nazočne Ukrajince,

zaželjevši im dobrodošlicu u Hrvatsku, poručivši da gdje god se nađu, uvijek mogu računati potrebnu duhovnu i materijalnu pomoć. Na kraju liturgije prisutni su otpjevali duhovnu himnu Ukrajine „Bože veliki, jedini“ te su zatim na koljenima izmolili „Pod tvoju se obranu utječemo, Sveta Bogorodice“, preporučivši ukrajinski narod i čitav svijet zagovoru Nebeske Majke. Nakon liturgijskog slavlja održano je prigodno druženje u samostanskom dvorištu. Liturgiji su nazočili veleposlanik Ukrajine u Republici Hrvatskoj Vasilj Kyrylych sa suprugom, predsjednik Ukrajinske zajednice u Hrvatskoj Vlado Karešin, te oko 300 raseljenih Ukrajinaca koji se nalaze u Osijeku i okolici, te Valpovu i Belišću. Putem izravnog prijenosa na Četvrtom programu HTV-a i Prvom programu HR-a molitvi se priključili i oni koji su smješteni u prihvatnim centrima diljem Hrvatske. Liturgijsko pjevanje predvodili su sestre bazilijanke u čijem samostanu u Osijeku trenutno živi 18 izbjeglica, majki s djecom. Prethodno je na glavnom osječkom trgu dr. Ante Starčevića održan miran prosvjed protiv ruske vojne agresije na Ukrajinu. Nazočnima se obratio veleposlanik Kyrylych. Nakon prosvjeda sudionici se u povorci zaputili prema grkokatoličkoj crkvi gdje je održana liturgija na kojoj su se posebno molili za mir u Ukrajini. Prema procjenama, u Hrvatsku je dosad pristiglo oko 10 tisuća izbjeglica iz Ukrajine. Mnogi od njih svjedoče da su zadivljeni podrškom i pomoću koju im svakodnevno pruža hrvatski narod. Posebno im znači mogućnost da mole na materinjem jeziku za mir u svojoj domovini, za sinove i očeve koji brane Ukrajinu u borbi protiv agresora.

Liturgija za izbjeglice iz Ukrajine u Osijeku - IKA