U nedjelju, 18. srpnja 2021., uoči blagdana sv. Makrine, sestre sv. Bazilija Velikoga, u manastirskoj kapeli Sestara bazilijanki (vasilijanki) u Osijeku, položila je doživotne zavjete Lesia s. Lavrentija Isyk. Liturgijsko slavlje je predvodio križevački vladika Milan Stipić, uz susluženje župnika osiječke grkokatoličke župe Krista Kralja o. Ljubomira Sturka te o. Romana Kandrača, duhovnika Grkokatoličkog sjemeništa u Ivano-Frankivsku, Ukrajina. Prije liturgije sestra Lavrentija molila je blagoslov od poglavarice za ovaj važan korak. Obred polaganja zavjeta odvijao se nakon Malog ulaza na liturgiji. Dok je sestra molila u prostraciji pokrivena crnim platnom, vjernici su pjevali stihire koje jednim dijelom pripadaju redu sprovoda jer polaganje doživotnih zavjeta je odreknuće od svijeta, potpuno predanje svoga života Kristu. Nakon toga u odgovorima na pitanja glavnog služitelja, s. Lavrentija potvrdila je da polaže zavjete slobodno i svjesno te pred otvorenom darohranilnicom (svetihraništem) izrekla je prisegu. Kao simbol doživotnog sjedinjenja s Kristom i monaškom zajednicom sestra je dobila blagoslovljeni prsten, Monaška pravila, krunicu i upaljenu svijeću kao simbol zaruka s Kristom i te ispunjenje njegovih riječi da kršćani trebaju biti svijetlo ovome svijetu. U propovijedi biskup Milan se nadovezao na nedjeljno evanđelje o Isusovom  čudesnom umnažanju kruha. Učenicima koji su bili svjesni svojih ograničenih snaga Isus obećava da će blagosloviti njihovo zalaganje. Vladika Milan je naglasio kako su sestre bazilijanke uložile sve svoje snage u služenje u Križevačkoj eparhiji te je Gospod umnožio njihovo, po ljudskim mjerilima gledno, skromno predanje, a koje je urodilo bogatim plodovima u Crkvi. Slavlju su nazočile i arhimadrinja Reda Sestara bazilijanki (generalna poglavarica) časna majka Marčela Runcan te generalna savjetnica Reda s. Emanuela Vishka, kao i sestre bazilijanke Provincije sv. arkanđela Mihaela i Viceprovincije sv. Bazilija i Makrine, gosti iz Ukrajine te vjernici iz Osijeka i okolice. ČESTITKE!

FOTO: