AKATIST PRESVETOJ BOGORODICI (pdf)

Klikni na sliku ili: https://drive.google.com/file/d/1LsLWYeVcS_Zw2lMqf1jkcV1HnGkAYz0l/view?usp=sharing 

Papa Benedikt XIV. dao je 4. svibnja 1746. katolicima zapadnog/rimskog i istočnog obreda oprost od 50 dana za svako recitiranje akatista. Fr. Vincent McNabb, rimokatolički svećenik u Londonu, preveo je akatist na engleski 1934. U predgovoru je izjavio: “Nije potrebna isprika za uvođenje Akatista na kršćanski Zapad. Doista, Zapad bi se mogao ispričati zbog svog zanemarivanja ili neznanja takvog liturgijskog i književnog remek-djela”.
Akatist je već svečano slavljen 7. lipnja 1981. u bazilici Svete Marije Velike prigodom 1550. obljetnice Efeškog sabora; i 2. veljače 1982. u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu u nazočnosti Svetog Oca.
`Sveti papa Ivan Pavao II. hvalio je Akatist Bogorodici kao „najuzvišeniji izraz Marijanske pobožnosti“ bizantske kršćanske tradicije i poticao sve katolike da ga mole (Rosarium Virginis Marie, 2003, 5-36).`"