U subotu, 24. veljače 2024., u Grkokatoličkom sjemeništu u Zagrebu, bogoslovima Križevačke eparhije predavanje i prezentaciju na temu ''Povijest bizantskog obreda'' održao je đakon prof. Livio Marijan. Na predavanju koje je bilo popraćeno prezentacijom slika, tekstova, tablica i povijesnih karata, predavač je upoznao bogoslove s pet temeljnih povijesnih faza razvoja bizantskoga obreda: 1. Antička ili paleo-bizantska faza, 2. ''Carska'' faza, 3. Ikonoboračka kriza, 4. Studitska reforma obreda i 5. Neo-sabaitska sinteza. Bizantski (ili grčki ili pak carigradski) obred je danas najrašireniji obred kršćanskoga Istoka čiji je razvoj i oblikovanje bio uvjetovan posebnim povijesnim okolnostima kao što su izgradnja veličanstvene bazilike Svete Mudrosti u Konstantinopolu (Carigradu) te monaškim reformama i sintezama koje su uslijedile u kasnijim stoljećima, i svaka je faza ostavila traga u njegovu razvoju te se po posebnim elementima koji su zadržani u njemu svaka od ovih pet faza može i danas nazrijeti.