Na blagdan sv. Jozafata Kunčevića, nadbiskupa polckog i mučenika, u nedjelju 12. studenoga 2023., istoimena grkokatolička župa u Rajevu Selu proslavila je naslovni blagdan župe i župne crkve. Ove godine je bilo posebno svečani jer se slavi 400. obljetnica mučeništva sv. Jozafata, grkokatoličkog biskupa koji je život svoj dao za jedinstvo Kristove Crkve. Na svečanoj liturgiji propovijedao je protojerej stavrofor Mihajlo Simunović, župnik katedralne župe u Križevcima. Propovjednik je istakao kako je teško ljudskim snagama postići jedinstvo, pa i same Crkve te je za ostvarenje Kristova nauma i molitve 'da svi budu jedno' ljudima potrebna Kristova ljubav i snaga. Sveti Jozafat se borio za jedinstvo Crkve, živio je svetačkim životom i s ljubavlju se odnosio prema svojim neprijateljima. Svoju vjeru i ljubav za jedinstvo Crkve je na kraju posvjedočio vlastitom krvlju kada su ga protivnici jedinstva Crkve nasilno ubili. Njegova žrtva nije bila uzaludna i danas, 400 godina poslije, mi ga častimo, slavimo i molimo te se na njemu nadahnjujemo. Njegova žrtva ostvarit će se u punini vremena kada Bog bude htio, a na nama je da se molimo i žrtvujemo za jedinstvo kršćana - rekao je propovjednik. Nakon liturgije vjernici su imali prigodu cjelivati relikvije sv. Jozafata koje se čuvaj u ovoj grkokatoličkoj crkvi već 110 godina. Liturgiju su zajedno suslužili o. Oleg Zakaljuk, župnik Rajeva Sela i Vukovara te brojni svećenici bizantskog i rimskog obreda. Svečanosti je nazočio i općinski načelnik Josip Nasurović. Završna velika proslava 400. obljetnice mučeništva sv. Jozafata u Križevačkoj eparhiji održat će se u nedjelju, 26. studenoga u župi Kaniža, kada će liturgiju prenositi i Hrvatska radio-televizija.