(IKA) U najstarijoj ukrajinskoj grkokatoličkoj crkvi u Hrvatskoj, u Bukovlju kod Slavonskog Broda, svečano je u nedjelju 1. listopada proslavljen blagdan Pokrova Presvete Bogorodice Marije, kojoj je ta crkva i posvećena.

Blagdansko liturgijsko slavlje predvodio je dekan slavonski i župnik u Lipovljanima preč. Nikola Stupjak, a propovijedao župnik župe Kaniža o. Andrii Luchyn. Uz njih su za oltarom suslavili domaći župnik o. Aleksandar Hmilj te o. Andrii Savyak, a posluživao je đakon Robert Čabraja. Liturgiju su pjevanjem drevnih crkvenih ukrajinskih napjeva prevodile sestre bazilijanke iz samostana u Slavonskom Brodu. O. Andrii vjernike je podsjetio na značenje blagdana Pokrova Presvete Bogorodice, po događaju Marijina ukazanja u hramu u Carigradu u prvoj polovini X. stoljeća: Djevica Marija prišla je oltaru, pomolila se za narod, a zatim je skinula svoj ogrtač i držeći ga raširila po svima okupljenima u hramu u znak posebne zaštite roda kršćanskog. Polazeći od naviještenog evanđelja, o. Andrii vjernicima je preporučio primjer Presvete Bogorodice Marije kako trebamo čuvati, slušati i živjeti Riječ Božju. “Marija je bila poslušna Božjoj Riječi, otkako joj je anđeo Gabrijel navijestio da će roditi Isusa, sve do Njegove muke i smrti na Križu. No, Marija nam više od svega pokazuje i kako treba ljubiti i praštati, vodi nas pravim putem do svoga Sina, Isusa Krista”, rekao je uz ostalo o. Luchyn. Župnik Hmilj zahvalio je župljanima Bukovlja na ustrajnosti u vjeri i služenju svojoj zajednici. Nakon što je prošle godine postavljen novi krov i crkvena kupola, najavio je radove na sakristiji, sanaciju unutrašnjih zidova te uvođenje električnih instalacija u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice, najstarijoj grkokatoličkoj crkvi koju su na teritoriju Hrvatske podigli doseljenici Ukrajinci još 1911. godine.