U četvrtak, 14. rujna 2023., na blagdan Uzvišenja časnoga i svetoga Križa Gospodnjega, u grkokatoličkoj župi u Karlovcu proslavljen je svečano naslovni blagdan župe u župnoj crkvi Ranjenog Isusa. Liturgiju je predvodio o. Marjan Jeftimov, župnik Jastrebarskog i Grabra, u zajedništvu s karlovačkim župnikom protojerejem stavroforom Željkom Pajićem, ravnateljem eparhijskog Caritasa te župnikom Pribića, Mrzlog Polja i Pećnog o. Nenadom Krajačićem, eparhijskim ekonomom o. Danijelom Hranilovićem, jeromonahom o. Euzebijem Kneževićem, župnikom župe Majke Božje Snježne u Karlovcu i rektorom svetišta sv. Josipa mons. Antunom Sente te đakonom Antonijem Pajićem. Kod liturgije su posluživali bogoslovi Križevačke eparhije. O. Marjan Jeftimov je u homiliji izložio povijesni temelj i teološko-duhovno značenje blagdana Uzvišenja svetoga Križa. ''Znak križa stavljamo na sebe u nebrojenim životnim okolnostima, pa i svakoga dana kada ustajemo i kada liježemo, i baš poput cara Kostantina koji je pobijedio u znaku križa, i mi tako živimo svoj život iz dana u dan uzdajući se u sveti križ Kristov. S križem od Gospoda Boga primamo svakodnevne milosti koje nam daje, prihvaćamo i radosti i žalosti života, i taj nas križ prati cijeloga života. Križ je vidljiv u ljudskom životu osobito kada je ispunjen poteškoćama i mukama, patnjama, gubitkom dragih osoba, ratovima, raseljavanjima. No, Bog je taj koji nam upravo u tim patnjama i preko tih poteškoća daje milost i snagu da to možemo prihvaćati i izdržati. I to je milost i snaga križa, Kristove ljubavi koju je na križu posvjedočio. Bog nam neće dati križ kojega uistinu ne možemo nostiti, nego će nam uvijek biti bliz kada ga nosimo i po tom nošenju križa se spašavamo'' rekao je o. Marjan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prikaži analitiku i oglase
Promoviraj objavu
 
 
Sviđa mi se
 
 
 
Komentar
 
 
Podijeli