U ponedjeljak 16. siječnja, mons. Claudio Gugerotti, naslovni nadbiskup Ravella, započeo je svoju službu kao prefekt Dikasterije za istočne crkve. Po dolasku u Ured dočekali su ga tajnik mons. Giorgio Demetrio Gallaro i podtajnika zatim se sastao s djelatnicima dikasterije. U 12 sati, u svečanoj dvorani, u prisustvu predstavnika raznih patrijarha i velikih nadbiskupa, rektora istočnih zavoda u Rimu, nekoliko vrhovnih redovničkih poglavara muških i ženskih redova, rektora Pontifikalnog orijentalnog instituta i savjetnika dikasterije, upriličen je zaziv Duha Svetoga i čitanje posebnog pisma Svetoga Oca o imenovanju mons. Claudija Gugerottija prefektom. Novi prefekt je potpisao ispovijest vjere i položio zakletvu odanosti, zatim se obratio prisutnima pozdravnim govorom, izražavajući prije svega Svetom Ocu osjećaje zahvalnosti i odanosti. Na kraju, nakon blagoslova uslijedio je pjevanje marijanske antifone 'Alma Redemptoris Mater'.