Osim materijalnog siromaštva, mnoge izbjeglice iz Ukrajine sa sobom nose i psihološke traume kao posljedicu ratnih zbivanja kojima su svjedočili i zbog kojih su morali napustiti svoje domove te ostaviti brojne članove obitelji u Ukrajini, na ratištima i u nesigurnim uvjetima u kojima mnoga ukrajinska mjesta žive zbog neprestanih napada vojske Ruske Federacije. Grkokatolički svećenici Križevačke eparhije nastoje im pružiti duhovnu utjehu i pastoralnu skrb koliko je god je to moguće, s obzirom da su izbjeglice smještene u raznim mjestima u Hrvatskoj. U petak, 1. travnja 2022., svećenici o. Andrij Savjak, o. Igor Sikora, župnik Piškorevaca, o. Vladimir Simunović, eparhijski kancelar, te sestra bazilijanka Veronika Galatan posjetili su izbjeglice u mjestu Višnjica, smješteni u istoimenom hotelu, kod Slatine. Tom prigodom su im poželjeli dobrodošlicu u Hrvatsku, iako su došli zbog nesretnih okolnosti rata i tragičnih sudbina. Zadovoljni su, radosni i zahvalni što su ih ljudi primili te im pružili utočište u ovim teškim vremenima za njih. Dogovoreno je da će ih redovno posjećivati o. Igor Sikora koji živi najbliže mjestu Višnjica, ali i da će ih i ostali opet posjećivati. Prilikom tih posjeta će se služiti i Božanska liturgija, a za Cvjetnicu će biti posvećene i maslinove grančice, čemu se izbjegli Ukrajinci osobito raduju. U nedjelju, 3. travnja 2022., o. Vladimir Simunović, kancelar Križevačke eparhije služio je svetu liturgiju za izbjegle Ukrajince u Đurđevcu, kojom prigodom se okupilo tridesetak vjernika. Molilo se za mir u Ukrajini. U Slavonskom Brodu, u grkokatoličkoj župi Svetoga Križa, župnik o. Aleksandar Hmilj redovito okuplja Ukrajince na bogoslužje i pohađa izbjeglice na tom području. Brojni će svećenici obići Ukrajince i u vrijeme predstojećih uskrsnih blagdana.