U grkokatoličkoj župi Preobraženja Gospodnjeg u Prnjavoru, BIH, 18. i 19. rujna 2020., održane su duhovne vježbe za svećenike grkokatoličkog bosansko-hercegovačkog vikarijata Križevačke Eparhije koje je predvodio novoimenovani vladika križevački mons. Milan Stipić. Tema duhovnih vježbi je bila "Identitet svećenika u 21. stoljeću". Sudjelovale su i časne sestre Bazilijanke. U prvom dijelu mons. Stipić je govorio o svećeničkom zvanju kao Božjem, a ne ljudskom pozivu. ''Pošli smo s ljubavlju, otvorena srca u nešto što do kraja ne poznamo, poput apostola Petra i Andrije kad su pošli za Isusom u Kafarnaumu. Oni su, kao i mi, imali samo oduševljenje i nisu zapravo znali što ih čeka. To je zapravo tek prvi korak u svakom duhovnom pozivu'' naglasio je mons. Stipić. U drugom dijelu razmatranja mons. Stipić je govorio o razvoju svijesti o pozivu i unutarnjem prihvaćanju svećeništva kao dio svog života. ''Svećeništvo je bitno utkano u naše biće i ono nas uvijek prati. Svijest o pozivu raste skupa s nama kao ljudima. Mi svećenici svojim primjerom, ponašanjem i govorom svjedočimo ljudima samoga Isusa Krista u svakom trenutku života. Isus Krist našim vjernicima izgleda onako kako mi izgledamo. Zato mi ne možemo biti polovični u svom zvanju ili svećenici 'na određeno vrijeme'' istaknuo je mons. Stipić, naglasivši kako se svećenici moraju vladati, ponašati i svoje svagdanje obaveze izvršavati prvenstveno s ljubavlju kako bi bili svjetli primjer Kristove prisutnosti uvijek i svugdje. Za vrijeme duhovnih vježbi odvojili svećenici su se molitvenom službom spomenuli pokojnih vladika, svećenika, monaha i monahinja iz bosansko-hercegovačkog vikarijata i eparhije. Duhovne vježbe završile su bratskim ručkom na kojem su bili predstavnici Rimokatoličke te Srpske pravoslavne Crkve kao i predstavnici lokalne vlasti. ekumenski.   

Foto: