FOTOGALERIJA I VIDEO:

Video: PRILOG U DNEVNIKU, HTV 1:
https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/videos/969207900256375/

Video: ZAHVALNA SLUŽBA U KATEDRALI: 
https://www.facebook.com/livio.marijan.5/videos/3635938936430307/UzpfSTI5MTgwMzQzMTAwNDQ0MzoxNDQ1NzM3NDA4OTQ0MzY3/

Video: MNOGOLJEĆE: 
https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/videos/989739468140847/

Video: IZJAVA MONS. STIPIĆA NA LAUDATO TV: 
https://www.youtube.com/watch?v=2cPQ_UPrIaw

Video: KATEDRALNA ZVONA NAJAVLJUJU OBJAVU IMENOVANJA:
https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/videos/989739468140847/

Na blagdan Rođenja presvete Bogorodice, u utorak 8. rujna 2020. godine, u 12 sati, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup mons. Giorgio Lingua, u Konzistorijalnoj dvorani biskupske rezidencije u Križevcima, objavio je da je Sveti Otac Franjo imenovao protojereja stavrofora Milana Stipića biskupom grkokatoličke Križevačke eparhije. Vijest je istovremeno objavljena I u 12 sati u Rimu. Svečanoj objavi su nazočili uz nuncija, mons. Milan Stipić, velečasni Alfred Rayan D’Souza, tajnik nuncijature, đakon Livio Marijan, eparhijski kancelar i o. Mihajlo Simunović, katedralni župnik. Nakon molitve nuncij Lingua je pročitao objavu a za to vrijeme zvonila su sva zvona sa katedralnog tornja. Mons. Stipić je izrekao zahvalno slovo te je potpisan zapisnik o objavi. U zahvalnoj riječi prvenstveno se zahvalio Svetom Ocu na povjerenju i pozvao sve na molitvu za njegovu službu. Nakon svečane objave svi su sišli u katedralni hram gdje je o. Simunović s đakonom Marijanom služio ''Blagodarenije'' (zahvalno bogoslužje) nakon kojega je otpjevano 'Mnogoljeće' papi Franji, apostolskom nunciju Lingui, novoimenovanom biskupu Milanu te svim svećenicima, đakonima, monasima, redovnicama, bogoslovima i vjernicima Križevačke eparhije. U katedrali su se spontano okupili članovi pokreta Fokolara koji borave u katedralnom kompleksu u Križevcima i dočekali novoimenovanoga biskupa pljeskom. Nakon službe mons. Stipić i apostolski nuncij Lingua

ušli su u oltar i na oltaru se potpisali u naprijestolno Evanđelje, kako je to običaj u bizantskoj crkvenoj tradiciji. Nakon zajedničkog ručka među prvima su došli čestitati sestre Bazilijanke s djecom - štićenicima njihova doma. Uslijedili su brojni pozivi i poruke s čestitkama sa svih strana. Mons. Stipića je pohodio i gradonačelnik Križevaca gospodin Mario Rajn. Mons. Stipić je također dao izjave Hrvatskom katoličkom radiju, zatim Laudato televiziiji i Hrvatskoj radio-televiziji. Navečer je mons. Stipić u katedrali služio svečanu liturgiju blagdana Rođenja presvete Bogorodice na kojoj je mnoštvo okupljenih vjernika pljeskom izrazilo čestitku novoimenovanom križevačkom biskupu. Mons. Stipić je primio brojne čestitke, među kojima hrvatskih nadbiskupa i biskupa, grkokatoličkih biskupa diljem Europe, redovničkih zajednica, predstavnika građanskih vlasti, medija, udruga i vjernika. Odmah po objavi odaslana je obavijest vikarima i župama Križevačke eparhije s pozivom da u 14 sati zvone sva zvona svih župnih crkava u eparhiji. U obraćanju medijima mons. Milan Stipić je rekao da će uzeti za svoje biskupsko geslo riječi psalma 117, 7: ''Živjet ću i kazivat ću djela Gospodnja'' te da želi jasno i konkretno svjedočiti djela Božja. "Naravno, izazovi su razni. Ja se iskreno nadam da ćemo uspjeti puno toga postići, da naša mala zajednica bude stvarno jedan iskreni i svijetli znak u svijetu, posebice ovdje u Hrvatskoj (…) da poslužimo Bogu da može preko nas izgraditi dobre stvari ovdje na ovom svijetu“, rekao je mons. Stipić. O svojoj Križevačkoj eparhiji rekao je kako "je mala, ali izuzetno značajna i ima puno svojih dobrih i lijepih povijesnih trenutaka, ali isto tako ima i poteškoća s kojima se treba uloviti u koštac. Međutim, iskreno se radujem da ću u suradnji sa svojim svećenstvom i vjernicima raditi na dobrobiti i na rastu Kraljevstva Božjega", dodao je. Svoje dosadašnje upravljanje eparhijom vidi kao dobru školu u kojoj je "vidio mnoge stvari"; mnoge poteškoće, ali i dobre i pozitivne stvari. "Naučio sam se komunikaciji i odnosu s drugim biskupijama, s drugim partikularnim Crkvama itd., i ta služba administratora mi je uvelike pomogla da mogu puno lakše možda i spremnije suočiti se s izazovima koje nosi biskupska služba", rekao je mons. Stipić. U obraćanju Hrvatskoj radio-televiziji u prilogu koji je emitiran u središnjem dnevniku na HTV1, mons. Milan je rekao da želi izgraditi zajednice vjernika koje će biti otvorene svim ljudima i odgovoriti na izazove ovoga povijesnoga časa u našem društvu, gdje kršćani mogu i trebaju dati svoj obol. Iste večeri emisija ''Izdvojeno'' na obiteljskoj televiziji Laudato, u kojoj je gostovao eparhijski kancelar Livio Marijan, bila je posvećena imenovanju novoga križevačkoga vladike.

Fotogalerija: