FOTOGALERIJA

Blagdan Pokrova Presvete Bogorodice proslavljen je u subotu 5. listopada 2019. u Kričkama u blizini Drniša u dalmatinskoj grkokatoličkoj crkvi Pokrova Presvete Bogorodice. Liturgiju je predvodio ordinarij Križevačke eparhije mons.  Milan Stipić u zajedništvu s velikim brojem grkokatoličkih i rimokatoličkih svećenika iz Drniša, Zadra, Splita i Šibenika. Pjevanje je predvodila folklorna pjevačka skupina “Dalmatika“ iz Zadra. Sudelovali su i hodočasnici iz Sošica, Radatovića, Pribića, Jastrebarskog, Splita, Zadra, Šibenika i Murtera, braća franjevci i časne sestre milosrdnice iz Drniša i Šibenika. Blagdan Pokrova Presvete Bogorodice blagdan je zaštite Presvete Bogorodice koja je uvijek spremna zaštititi i čuvati kršćansku zajednicu ali i sve ljude ovoga svijeta, poručio je mons. Stipić u homilji. “Crkva postoji na svijetu da bude spoj neba i zemlje, da donosi ljudima Boga i da se ljudi u njoj napajaju dobrotom i ljubavlju Svetoga Evanđelja.... 

FOTOGALERIJA

I dok se u Europi nažalost mnoge crkve zatvaraju, pretvaraju u koncertne dvorane pa i restorane, ova naša se evo tek podiže i gradi na slavu Boga i na čast presvete Bogorodice, a za dobrobii i na blagoslov vjernoga naroda Božjega“ – rekao je mons. Stipić. Poslije liturgije je upriličen zajednički domjenak za sve. Grkokatolička crkva Pokrova u Kričkama sagrađena je u 19. stoljeću kao velika klasicistička trobrodna crkva s dva zvonika, po čemu je jedinstvena u ovom kraju. U Drugom svjetskom ratu kao i u Domovinskom ratu je stradala te je danas u tijeku njezina temeljita obnova. Crkva se nalazi pred postavljanjem krova, a obnavlja se zajedničkim sredstvima Križevačke eparhije i Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Župni dom pokraj crkve je obnovljen, a zajednica grkokatolika Dalmacije, raspršena po dalmatinskim gradovima, polako se ponovno redovito okuplja na bogoslužja u Splitu i prigodno u Kričkama, a uskoro će za njih biti omogućen i redoviti vjerski život u drugim gradovima Dalmacije.