Na svetkovinu Susreta Gospodnjega u hramu, u petak 2. vekhale 2024., križevački vladika Milan Stipić služio je arhijerejsku liturgiju sv. Ivana Zlatoustog u grkokatoličkoj župnoj crkvi Preobraženja Gospodnjega u Jastrebarskom, gdje se već više od deset godina čuvaju moći sv. Šimuna Bogoprimca, uzete iz tijela sv. Šimuna u Zadru. S vladikom Stipićem služili su jaskanski župnik o. Marjan Jeftimov kao i brojni grkokatolički i rimokatolički svećenici. Poslije svete liturgije, kod moćiju sv. Šimuna blagoslovljene su svijeće i svi nazočni, kako je to običaj za ovu svetkovinu. U homiliji je biskup Milan Stipić između ostaloga rekao: "Dvije su stvari koje nam bitno poručuje događaj Isusova prikazanja u hramu i susreta sa sv. Šimunom i proročicom Anom, a osobito su važne za ovu crkvu, župu i cijelu našu Križevačku eparhiju. Prvo, u ovoj crkvi počiva djelić svetog tijela bogoprimca Šimuna koji je na vlasitim rukama držao Isusa u jeruzalemskom hramu te su nakon toliko vjekova iz Svete zemlje, preko Carigrada i Zadra dospjele do nas. On je zaštitnik obitelji, zaštitnik djece i starih te zaštitnik dobre smrti. Velika je milost i čast što se ovdje kod njegovih moći svake srijede moli za zdravlje, za djecu i obitelji i gdje mu se utječe za zagovor za dobivanje djeteta. Brojne su obitelji molitvom kod ovoga svetoga starca zadobili milost i dobili željeno dijete nakon više vremena besplodnosti. Druga važna stvar za nas tiče se upravo dara života. Od samog Isusovog začeća, pa rođenja u Betlehemu i na koncu njegova prikazanja u hramu i susreta s nebeskim Ocem, upravo vidimo kolika je važnost i vrijednost ljudskoga života. Više je razloga te poruke. Najprije, Bog je otac svakom djetetu, svakom čovjeku te Bog kao Otac izrazito osjetljiv za svakog čovjeka jer je svaki čovjek jedinstven, neponovljiv i univerzalan pred njim i predragocjen u njegovim očima. Isus Krist, Sin Božji, na križu je umro za svakoga čovjeka, a bio bi umro i za samo jednog čovjeka da je to bilo potrebno. Kolika je vrijednost jednog života, jednoga čovjeka. Kada znamo da je čovjek toliko vrijedan i dragocjen u Božjim očima, onda nam je shvatljiva čitava povijest spasenja i sve što je Krist učinio za svakoga čovjeka, sve do trpljenja i smrti na križu da nas spasi. S druge strane gledamo današnji svijet prepun mržnje, ratova, ubijanja ljudi na Bliskom Istoku, u Ukrajini i na drugim mjestima, da ne spominjemo ubijanje nerođene djece, i vidimo da je sve to zbog nepoštovanja Boga, njegova nauma i dara života kojega nam Bog daje. Jer ako mi ljudi gledamo sebe kao dijete Božje, kao sinove i kćeri Božje, onda nikada nećemo učiniti nešto protiv čovjeka, ni protiv života, onda će nam svaki ljudski život biti svet kao što je Bogu svet. Upravo taj nedostatak vjere, prisutnosti Boga u čovjekovu životu i pomanjkanje osjećaja kod čovjeka da je Božje dijete stvara ovo zlo u svijetu i rađa mržnjom, ubojstvima, ratovima i svakojakim zlom kojem je danas svijet prožet. Zato nam ovaj blagdan susreta, kada se i mi dolazimo susresti s Kristom u hramu, poručuje da ljubimo Boga te vrednujemo i ljubimo život i sve ljude'' - poručio je vladika Stipić