Video prilog Slavonskobrodske televizijehttps://www.youtube.com/watch?v=mLh_ohpsr2E 

Video isječak svečane Večernje s litijom:  https://web.facebook.com/milan.stipic.1/videos/315614408080726 

Proslava 400. obljetnice mučeništva sv. Jozafata Kunceviča, biskupa Polocke nadbiskupije (1623.-2023.) završena je u nedjelju, 26. studenog 2023., u župnoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Kaniži kod Slavonskog Broda. Svečanu arhijerejsku liturgiju služio je križevački vladika Milan Stipić. Uz domaćeg župnika Andreja

Luchina, koji je prije godinu i pol dana iz Ukrajine s obitelji došao u Kanižu, suslavila su šestorica grkokatoličkim svećenika i tri đakona, a posluživali su bogoslovi Križevačke eparhije. Vladika Stipić je na početku liturgije blagoslovio novopostavljeni ikonostas – izrađenog i nedavno dovezenog iz Ukrajine, a  dar je Križevačke eparhije i vjernika te župe, kao i Sveti Prijestol – oltar, proskomidikon – stolić za pripravu svetih darova kao i tetrapodion – stolić u lađi crkve za ikonu – koji su obnovili domaći majstori. Pojašnjavajući značenje ikonostasa, vladika Stipić je naglasio kako je to ''Evanđelje u slikama koje nas uvodi u dubinu molitve, vizualno prikazuje otajstvo naše vjere te čuva svetište koje je posebno mjesto Božje blizine i Božjega duha''. Na liturgiji je pjevao domaći puk Kaniže kao i kvintet ukrajinskih bogoslova iz Papinskog ukrajinskog zavoda sv. Jozafata u Rimu. Liturgiju je prenosila Hrvatska radio-televizija na prvom programu. Ikona sv. Jozafata izrađena u Ukrajini i njegove moći, koji su kroz mjesec dana hodočastili po grkokatoličkim župama Slavonskog dekanata, od sada će u crkvi u Kaniži biti izloženi vjernicima na javno čašćenje. Uvečer, uoči slavlja, u crkvi je služena Večernja s litijom.

PROPOVIJED VLADIKE KRIŽEVAČKOGA NA LITURGIJI ZAVRŠNE PROSLAVE 400. OBLJETNICE MUČENIŠTVA SV. JOZAFATA U KANIŽI

Draga braćo i sestre u Kristu,
Nalazimo se u grkokatoličkoj župi Rođenja presvete Bogorodice u Kaniži, odakle najsrdačnije pozdravljam sve vas ovdje okupljene, svećenike, đakone, bogoslove naše eparhije kao i bogoslove Papinskog ukrajinskog zavoda sv. Jozafata iz Rima koji pjevaju na svetoj liturgiji, zatim predstavnike civilnih vlasti i sve koji nas prate putem Hrvatske radio televizij.
Najsrdačnije pozdravljam ovdje nazočne vjernike ove župe kao i sve ostale mještane ovog mjesta i okolice.
Okupio nas je danas veliki događaj a to je završetak psolave 400 godišnjice mučeništva sv. Jozafata, nadbiskupa Polockog, mučenika za jedinstvo istočne i zapadne Crkve. Njegovo tijelo počiva u Bazilici sv. Petra u Rimu, a čestica njegovih relikvija se nalazi ovdje među nama u relikvijaru. Također, u ovoj crkvi danas blagoslivljamo novopodignuti ikonostas koji je dar naše Križevačke eparhije i vjernika ove župe. Ikonostas je Evanđelje u slikama koje nas uvodi u dubinu molitve i vizualno nam prikazuje otajstva naše vjere.
U poslanici svetoga apostola Pavla Efežanima koju smo danas čuli, sv. Pavao nas poziva da živimo kao djeca svjetla, a plod je svjetlosti svaka dobrota, pravednost i istina. Upozorava nas vrlo jasnom opomenom da razmotrimo pomno kako živimo. On ošto progovara riječima: Ne budite nerazumni jer dani su zli. I zaista, braćo i sestre, danas kao i onda, živimo u zlim danima koji su rptokani ratovima, nepravdom, pogibijom nevinih, osobito djece, siromaštvom uzrokovanim socijalnom pa i političkom nepravdom. Postavljamo si pitanje što je uzrok zla u svijetu. Neki prozivaju političare, drugi klimatske promjene, treći ekonomske lobije, ali nitko ne pokušava ući u samu srž i bit problema. Glavni problem je što proizlazi iz čovjekova srca i njegove pale ljudske naravi narušene grijehom. Što je čovjek više ogrijehovljen to je više spreman činiti zlo svome bližnjemu.
Počeci su u svakodnevnim obiteljskim odnosima koji se onda preoširuju na društvenu zajednicu te na taj način uzrasta čitav naraštaj koji je spreman na zlo jer mu je ono postalo svakodnevnica. Na kraju se to zlo poput karcinoma širi na sve pore društva i svijeta te imamo globalne krize. Čovjek čovjeku postaje vuk, a odnosi se riješavaju nasiljem i ratovima.
Sveti apostol Pavao poziva kršćane da nemaju udjela u jalovim djelima tame, nego da ih dapače raskrinkavaju. Poziva ih da odgovore na zlo i tamu u svijetu svjetlošću, dobrotom, pravednošću i istinom. To ne možemo ako se ne punimo Duhom, kako kaže Apostol, a to znači: vjerno živjeti po Kristovom Evanđelju, opravdati pred Bogom i ljudima krštenje koje smo primili, slušati Božju riječ i primati svete sakramente. Crkva je zajednica kroz koju nam se Bog objavljuje te nas u njoj duhovno hrani kako bismo mogi živjeti kao djeca svjetlosti, u dobroti, pravednosti i istini.
U današnjem Evanđelju čuli smo o nekom bogatašu kojem je bogato urodila zemlja te je odlučio srušiti sve svoje stare žitnice i podići nove, veće jer skupivši veliko bogatstvo planira uživati bezbrižno do kraja života. Ovdje Isus upozorava na ljudsko pouzdavanje u vlastite snage, dug i bezbrižan život. Zdravlje i imovina, visok status u društvu, ugled i sve to može preko noći nestati. Jer život je neizvjestan i zato nas Isus poučava mudrost kako se treba u Bogu bogatiti i uvijek imatu na umu da smo prolazni i ranjivi. Prolazni i ranjivi su i drugi ljudi oko nas pa im stoga moramo iskazivati beskrajnu ljubav poput Isusa Krista.
Sveti Jozafat čiju 400. obljetnicu mučeničke smrti proslavljamo ove godine bio je grkokatolički nadbiskup u gradu Polocku u današnjoj Bjelorusiji, a rođen je u Ukrajini. Bio je pobožnog monaškog života i zalagao se za jedinstvo istočne i zapadne Crkve. Politički neprijatelji kršćanskog jedinstva prijetili su mu i zastrašivali ga, a budući da je bio postojan, na koncu je stradao mučeničkom smrću. Ova župa u kojoj smo se danas okupili osnovana je 1908. godine za ukrajinske doseljenike u Hrvatsku. Uz nju postoji još pet župa u Hrvatskoj koje su osnovane za grkokatolike Ukrajince naseljene na ove prostore početkom 20. stoljeća. Sveti Jozuafat, Ukrajinac, vrlo je obljubljen među ukrajinskim grkokatolicima, te je njegovo štovanje došlo i među nas. Crkva rimskoga obreda danas proslavlja Nedjelju Krista Kralja. Veoma je simbolično da danas obilježavamo godišnjicu mučeništva sv. Jozafata koji se nije htio prikloniti nijednom zemaljskom kraljevstvu nego je umro za Krista, svoga istinskoga Kralja za kojega je čitav život živio i kome je iskreno služio.
Dio poslanja Crkve je da unosi Božju dobrotu u svijet. Zato se molimo za mir, osobito u Ukrajini i Svetoj Zemlji gdje tisuće nevinih bezrazložno gube svoje živote. Molimo se i za našu domovinu Hrvatsku, a osobito za Slavoniju u kojoj se sada nalazimo gdje vlada užasna pošast koja desetkuje našu hrvatsku porizvodnju hrane te nas dovodi u situaciju da ljudi koji žive na najplodnijem prostoru Europe postaju socijalni slučajevi, a hrana se mora uvoziti iz inozemstva. Molimo se prije svega za naše ljude, poljoprivrednike ovoga kraja, da im Bog dadne snage te izdrže ovu nevolju. Također, molimo i za naše civline vlasti da ih Bog prosvijetli te uspiju zaustaviti ovu pošast na dobrobit cijelog našeg naroda i domovine.
Apostol Pavao kaže: Razgovarajte među sobom psalmima, hvalospjevima i duhovnim pjesmama. Drugim riječima, stavimo Boga i Božju riječ na prvo mjesto jer kad nam je Bog na prvom mjestu sve drugo će biti na svome mjestu.
Neka svemogući Bog daruje sklad našim životima tamo gdje ljudksom snagom ne možemo popraviti zlo, pouzdajmo se u Božju moć, zagovor presvete Bogorodice, kome je posvećen ovaj hram i svetoga Jozafata čiju obljetnicu mučeništva danas proslavljamo.