Može biti slika sljedećeg: 13 ljudi i hram

U nedjelju, 9. srpnja 2023., župa sv. Ćirila I Metoda proslavila je godišnje proštenje svojih zaštitnika, apostola I učitelja slavenskih, svetu braću Ćirila i Metoda. Ujedno je proslavljena i 120. obljetnica izgradnje grkokatoličke crkve u njihovu čast u Metlici. Arhijerejsku liturgiju predvodio je vladika križevački Milan Stipić, a suslužili su

metliški i radatovićki župnik te biskupski vikar za pastoral Ukrajinaca u Sliveniji o. Ivan Skalivskyi, kancelar o. Mladen Mikulić i o. Gorazd Bastašić. Nakon svečane liturgije bio je ophod oko crkve, kojoj su se pridružili metlički rimokatolički župnik velečasni Primož Bertalanič i Janez Meglen, kapelan u župi Novo mesto - Šmihel. Na kraju liturgije župnik i vikar Skalivskyi je pozdravio vladiku, svećenike, bogoslove, časne sestre, vjernike i vjernice. Također je i načelnica općine Metlika g. Martina Legan Janžekovič pozdravila sve prisutne te kao dobrodošlicu u ime općine predala poklon biskupu. Biskup Milan je u homiliji istakao epohalnu vrijednost djela svete Braće za sve slavenske narode kao i za sveopću Crkvu, istaknuvši kako je duboka i iskrena vjera u istinitost Evanđelja i zauzeto življenje te vjere sposobno preobraziti i pojedinca, i narode i kulture te smo svi pozvani dati svoj doprinos evangelizaciji današnje kulture življenjem svoje krsne vjere.

Može biti slika sljedećeg: 9 ljudi, bazilika nacionalnog svetišta Bezgrešnog začeća i tekst

Može biti slika sljedećeg: 5 ljudi i bazilika nacionalnog svetišta Bezgrešnog začeća