FOTO: KRIŽEVAČKA EPARHIJA // MONS. STIPIĆ I MONS. LUŠČAK

ZAGREB (IKA) 26.08.2022. / 10:47

Križevački vladika Milan Stipić pohodio je od 9. do 11. kolovoza najzapadniju grkokatoličku eparhiju u Ukrajini, Mukačevo u Zakarpatskoj oblasti i prvi je hrvatski biskup koji je posjetio tu ratom zahvaćenu zemlju. U Aktualnom HKR-a u petak 26. kolovoza govorio je kako žive tamošnji ljudi i što Križevačka eparhija čini za Ukrajince.

Mons. Stipić otputovao je u Ukrajinu na poziv apostolskog upravitelja Mukačevske eparhije Nila Jurija Luščaka i svećenika te eparhije. Uz Užgorod i Mukačevo, vladika je posjetio i župu sv. Pantelejmona u mjestu Hustu gdje je s vladikom Luščakom služio liturgiju. U toj župi postoji karitativni centar za izbjeglice koji pomaže Križevačka eparhija. Prema riječima mons. Stipića, Eparhija pomaže i druge dijelove Ukrajine, ali su se usredotočili na nekoliko centara gdje mogu slati i distribuirati pomoć tako da ide izravno korisnicima.

Caritas Križevačke eparhije i udruga „Dobro dobrim“ skuplja humanitarnu pomoć te je u Ukrajinu odvezeno više od 70 kamiona i kombija pomoći čime je, kazao je mons. Stipić, napravljen prekrasni lanac veze, zajedništva i bratske ljubavi između nas i Ukrajine. Eparhija je pomagala i Lavov i istočnu Ukrajinu, pošiljke su išle i izravno u Harkiv i u okolicu Mariupolja. A od tamo su izbjeglice dovozili povratnom rutom do Hrvatske.

Vladika Stipić otputovao je u Ukrajinu kako bi osim materijale pomoći pružio i duhovnu potporu, ohrabrio ih i izrekao riječi solidarnosti hrvatskoga naroda prema ukrajinskom.

Kazao je da je putovanje u Ukrajinu proteklo mirno, na granicama nema više toliko jakog izbjegličkog vala koji je prije bio prisutan, no kad se dođe u zemlju osjeća se duh rata, nesigurnost, strah, vidi se da je puno mladih ljudi i obitelji napustilo zemlju i da se puno mladića nalazi na ratištu.

Ukrajincima je dolazak mons. Stipića bio pozitivan znak koji su prihvatili s velikom radošću. Već na granici su komentirali „O, naši Hrvati“, osjećaju da im je narod Hrvatske blizak.

Prema riječima mons. Stipića, Ukrajinci unatoč teškoj ratnoj situaciji ipak žive optimistično i usmjereni su na budućnost. Kod njih se vidi velika vjera u Boga, Crkvu i u svjetliju budućnost. Unatoč strahotama rata grade crkve, škole. „Bio sam svjedokom živih župnih zajednica. Župe su pune života, sela su prepuna mladeži, djece, majki s kolicima. To me fasciniralo, unatoč ratu vlada optimizam i želja za životom“, rekao je križevački vladika.

Crkva ima ogromnu ulogu u životu tamošnjeg naroda, redovnici i dijecezanski svećenici su jako povezani s narodom. Svećenici su bez obzira na situaciju ostali u župama.

Vladika Stipić posvjedočio je da je u Hrvatskoj susreo jednog 70-godišnjeg svećenika iz Harkiva koji se samo kratko zadržao u našoj zemlji, rekavši da se vraća u Ukrajinu kako njegova pastva ne bi ostala sama.

„Sreo sam puno primjera iskrene ljubavi i služenja Crkvi i svećeničke ustrajnosti i želje da budu sa svojim narodom da ga ne ostave u najtežim trenucima“, rekao je križevački vladika.

Mons. Stipić je ordinarij za grkokatolike Ukrajince u Hrvatskoj. Izrazio je nadu da će do kraja godine zaokružiti cjelokupni sustav i da će svi ukrajinski vjernici imati prikladnu duhovnu skrb na svom jeziku i u svojoj tradiciji u krilu Križevačke eparhije.

„Kao biskup sam dobio obavezu da u manje od godinu dana popunim pastoralne prostore, da ih sinkroniziram i učini da funkcionira na raspršenoj površini u Hrvatskoj, od Dalmacije do Osijeka i Vukovara. To nije jednostavno, posebice s financijskim sredstvima koja su ograničena. Potrebno je puno truda kako bismo humanitarno i pastoralno učinili sve da ti ljudi imaju sve što je vjernički za njih potrebno, da imaju svoga svećenika, ispovijed na svom jeziku, sakramente, d budu duhovno zbrinuti i ostanu u okrilju Crkve“, kazao je vladika.

Mons. Stipić primio je izbjeglice i u svoju kuću u Križevcima, gdje su trenutačno tri obitelji, a nekoliko ih se već izmijenilo. „Svaki taj dolazak je jedno novo pozitivno iskustvo. Nema ništa ljepšega nego kad te netko pamti da si mu pružio ruku kad mu je bilo najteže. Radostan što imam priliku pomoći tim ljudima“, zaključio je križevački vladika Milan Stipić.