Križevački vladika u miru, mons. Nikola Kekić, rukopoložio je za đakona monaha Manastira Pokrova presvete Bogorodice u Kričkama brata Mladena, na blagdan svetog i slavnog proroka Ilije 20. srpnja 2020. godine, u kapeli Kirsta Čovjekoljupca Samostana sestara Bazilijanki u Sošicama. Kada se monah zaredi za đakona, u istočno-kršćanskoj tradiciji naziva se ''jerođakon''. Pridržavajući se mjera zaštite od korona virusa (COVID-19), ređenje je prošlo u manjem okupljanju. Zajedno s vladikom Nikolom Kekićem, suslužili su mons. Milan Stipić, apostolski upravitelj Križevačke eparhije, o. Mihajlo Simunović, katedralni župnik u Križevcima, o. Zoran Vladušić, župnik u Sošicama te preč. Josip Jerković, župnik u Dubrancu. Na Božanskoj liturgiji su posluživali podđakon monah Antonije i bogoslov Vladimir Zastavni. Liturgiji su prisustovali uzvanici i sestre bazilijanke. Obred rukopoloženja za đakona se sastoji od

dovođenja i predstavljanja ređenika, slijedi trorkatni ophod ređenika oko oltara s poklonima i poljupcem oltaru na sve četiri strane, čin ređenja ili hirotonije s molitvom i rukopolaganjem te naposljetku oblačenje đakonskog stihara (tunike), orara (štole) te predaje Evanđelja i kadionice. U samom činu ređenja biskup zareditelj polaže desnu ruku na glavu ređenika te moli sljedeću molitvu: „Gospode, Bože naš, koji svojim predznanjem izlijevaš preobilje svoga Svetoga Duha na one koji se tvojom nedokučivom silom postavljaju za služitelje i poslužitelje tvojih vječnih tajna, očuvaj, Vladaru, i ovoga (ime), kojega si po meni htio postaviti u đakonsku službu, da čiste savjesti čuva tajnu vjere u svakoj bogobojaznosti. Ti mu, dakle, udijeli milost, koju si svome prvomučeniku Stjepanu, koga si prije svih pozvao za ovu službu, htio darovati. I udostoj ga po svojoj volji da dobro izvršava darovani mu od tvoje dobrote stupanj đakonata, jer oni koji budu dobro vršili službu postići će dobro, i učini slugu svoga u svemu savršenim. Jer tvoje je kraljevstvo i moć i slava: Oca i Sina i Svetoga Duha, sada i vazda i u vijeke vjekova.“ U homiliji je biskup Kekić naglasio aktualnost proroka Ilije, koji je i nakon skoro 3000 godina i dalje jedan od omiljenih svetaca u Crkvi. Njegova snaga dolazi od njegovog prijateljskog odnosa s Bogom kojemu je revno služio. Potaknuo je svećenike i budućeg đakona da slijede primjer svetog proroka Ilije koji je u samoći prinosio svoje molitve Bogu. To je kontemplacija. Ali on je i neustrašivo djelovao i išao pred kralja u ime Božje. To je pak akcija. Taj način života je sv. Benedikt uobličio u svoje pravilo Ora et labora koje je uvijek bilo moto kršćanskog života“ kazao je mons. Kekić. Biskup se je dotaknuo i aktualne teme Covida-19 koji se može protumačiti kao Božja opomena čovječanstvu u kojem Nebeski Otac poziva sve na obraćenje. Nakon Liturgije uslijedio je zajednički svečani bratski stol u samostanu sestara bazilijanki.  ČESTITAMO! Na mnogaja ljeta!