Papa Franjo izrazio je nakon molitve Anđeo Gospodnji na Trgu svetoga Petra u nedjelju 12. srpnja duboko žaljenje zbog odluke Turske da glasovita Aja Sofija (grč. Hagia Sophia) postane džamija. “Mislim na Aju Sofiju i veoma sam ožalošćen”, rekao je Papa u Angelusu. Nakon što je turski sud odlučio da je pretvaranje te nekoć bizantske crkve u muzej bilo nezakonito, tu je odluku, unatoč oštrom protivljenju međunarodne zajednice, donio turski predsjednik Tayyip Erdogan 10. srpnja. Sud u Turskoj poništio je nešto ranije Vladin ukaz iz 1934. godine kojim je Aja Sofija pretvorena u muzej. Aja Sofija (Sveta Mudrost) je bila najveća crkva u bizantskom carstvu, prijašnjem Istočnom Rimskom Carstvu. Sagrađena u doba cara Justinijana u Carigradu, nakon osmanlijske pobjede 1453. crkva je pretvorena u džamiju, a izvana su izgrađena četiri minareta. Mozaici koji su postojali u crkvi su prebojani. Aja Sofija je 1934. godine pretvorena iz bogoštovnog zdanja u muzej (IKA, ZAGREB)