Na svetkovinu Bogojavljenja Gospoda i Boga našega Isusa Krista, 6. siječnja apostolski administrator Križevačke eparhije mons. Milan Stipić služio je svečanu blagdansku liturgiju i blagoslov vode u konkatedrali Sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu, zajedno s umirovljenim križevačkim vladikom Nikolom Kekićem, rektorom Grkokatoličkog sjemeništa o. Robertom Rapljenovićem, eparhijskim ekonomom i župnikom zagrebačkim o. Danijelom Hranilovićem, duhovnikom sjemeništa o. dr. Tarasom Barščevskim i ravnateljem eparhijskog Caritasa o. Ivanom Radeljakom. Prema bizantskom obredu ova svetkovina slavi Kristovo krštenje na Jordanu i stoga se obavlja i veliki ili svečani blagoslov “jordanske vode”, što je i  učinjeno poslije liturgije. U homiliji je mons. Stipić govorio kako se Bog objavio na Bogojavljenje u rijeci Jordanu i “danas počinje njegovo javno djelovanje. On je pokazao svijetu svoju božansku prirodu i sišao u jordanske vode kako bi posvetio sve stvoreno. U naše vrijeme, kad se događaju ekološke katastrofe i ratovi i mnoga druga zla, trebamo moliti Bogočovjeka Krista

da posveti i obnovi nas i cijelu prirodu koja nas okružuje te, kako nas papa Franjo stalno poziva, ne ranjavati ni svoje besmrtne duše, ni Božja stvorenja, ni prirodu, jer je sve to dar Božji za dobro ljudi”. Pozdravio je sve tradicionalnim bogojavljenskim pozdravom: "Krist se javi! Uistinu se javi!" Naime, kako pjeva glavni tropar blagdana: "Kad si se, Gospode, krstio na Jordanu, objavila se Trojica dostojna klanjanja. Jer Očev glas svjedočiše za tebe, nazivajući te ljubljenim Sinom, a Duh u liku goluba potvrđivaše istinitost riječi. Objavio si se, Kriste Bože, i prosvijetlio svijet...". Nakon blagoslova vode poškropljena je cijela crkva, oltar, ikone i sav okupljeni narod Božji. (Foto: D. Hranilović i Z. Galić)

Foto: