Blagdan Obrezanja Gospodnjega i sv. Bazilija Velikoga

 

Isuse, koji sjediš u nebu na prijestolju sjajnom poput ognja zajedno s vječnim Ocem i božanskim svojim Duhom, ti si se udostojio roditi na zemlji od Djevice, netaknute od muža, kao majke svoje. Zato si osmog dana i bio obre­zan kao čovjek. Slava predobromu tvojem naumu! Slava promisli tvojoj! Slava silasku tvome, je­dini Čovjekoljupče. (Tropar Obrezanju Gospodnjem)

Po svoj zemlji pronijelo se propovijedanje tvoje i ona je prihvatila tvoju riječ, kojom si naučavao ono što je ugodno Bogu. Objašnjavao si suštinu stvari, i uljepšao ljudske običaje, o kraljevski svećeniče, časni oče Bazilije! Moli Krista Boga, da se spase duše naše!  (Tropar sv. Baziliju Velikom)

Kriste Kralju, koji živiš u visinama, ti si Stvoritelj i Začetnik svega vidljivoga i nevidljivoga. Ti koji si stvorio dane i noći, vrijeme i godine, blagoslovi i sada cijelu ovu godinu, štiti i čuvaj u miru svoju Crkvu i svoj narod,  Mnogomilostivi. (Kondak Početku godinu)