“Kristovim rođenjem Bog je pokazao ljudskome rodu kako On izgleda, koje je Njegovo pravo lice“

VIDEO: https://youtu.be/zWi3EQpOWvM 

U predvečerje svetkovine Rođenja Kristova (Badnjak), mons. Milan Stipić, apostolski administrator Križevačke eparhije, služio je večernju službu bdjenja u Grkokatoličkoj župnoj crkvi Preobraženja Gospodnjega u Jastrebarskom, a na svetkovinu Božića svečanu Božansku liturgiju sv. Ivana Zlatoustog služio je u Grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice. S njime su suslužili o. dr. Robert Rapljenović, rektor Grkokatoličkog sjemeništa u Zagrebu i stavrofor o. Mihajlo Simunović, katedralni župnik. Na liturgiji je pjevao Katedralni pjevački zbor pod ravnanjem dirigenta Ozrena Bogdanovića. Tako je nakon dugo vremena božićnu liturgiju u križevačkoj prvostolnici predvodio njezin upravitelj. Na bogoslužju se okupilo mnoštvo vjernika, sestre Bazilijanke, članovi pokreta Djela Marijina (Fokolarini), a prisustvovao je i gradonačelnik Križevaca g. Mario Rajn sa suprugom i kćerkom. U homiliji je mons. Stipić kazao je kako čovjek neprekidno traga za Bogom, jer ima u samom svom biću u sebi ima ugrađeno upravo to bogotraženje, traži ono što je vječno, ono što je iznad njega, ono što je nadzemaljsko.

“Zato svugdje na svijetu postoji bar nekakva religija. Nigdje nema ljudi, a da ne vjeruju baš u ništa. Pa čak i u onim društvenim sustavima gdje se religiju izbacilo kao navodno štetnu, stvarao se kult nekih vjerovanja, vođe, poput religije. Jer čovjek je u svojoj prirodi religiozno biće. U jednom trenutku povijesti, kako mi ne bismo morali tražiti i istraživati po krivim putevima, da ne bismo sami morali tražiti načine kako doći do Boga, Bog je odlučio doći do nas. Tada je Bog rekao: ‘Da ne budete više u tim tamama, u tim praznovjerjima, poluznanjima i krivim slikama o meni kao vašem Stvoritelju, ja ću doći među vas i ja ću vam pokazati sve o sebi što trebate znati.’ I tako Bog dolazi. Rađa se kao malo dijete, kao druga Božanska osoba, a to je Isus Krist. On je živio i rastao na ovom svijetu. Naviještao je Radosnu vijest - Evanđelje i tako pokazao koji je i kakav je pravi odnos između nas i Boga, kakav treba biti pravi odnos među nama ljudima uzajamno“ - istaknuo je mons. Stipić. “To je odnos Evanđelja i nesebične ljubavi. Kaže Isus: Nema ljepše, nego dati život za prijatelja, za bližnjega. To ne znači dati samo biološko življenje. To znači dati samog sebe, za svoju braću, za svojega bližnjega. Darivati se cijeloga života, u svakoj životnoj situaciji. Isus Krist nas uči da živimo po načelima Evanđelja i tako stvorimo Božje kraljevstvo između nas samih. Na današnji dan mi svetkujemo Kristovo rođenje, dolazak u tijelu, kada je Bog pokazao ljudskome rodu kako On izgleda, koje je Njegovo pravo lice. Kristovo lice je zapravo Božje lice. A kao što vidimo, Krist dolazi u skromnosti, u poniznosti u betlehemsku spilju, nakon toga polazi na križ. To je zato jer je Njegovo lice jednako u ljubavi prema čovjeku i u bezgraničnom davanju sebe. U odnosu prema Ocu nam pokazuje kakav mi trebamo imati odnos prema Bogu. Božić je radostan, obiteljski blagdan i želim vam obilje blagoslova, radosti i mira“ - zaključno je rekao mons. Milan Stipić zahvalivši gradonačelniku Rajnu i vjernicima na dolasku te poželjevši svima blagoslovljen Božić. Poslije liturgije, u biskupskoj rezidenciji upriličeno je druženje, uz čašćenje i pjesmu gotovo svih pjevača i sudionika liturgije.