Blagdan je to drevne carigradske Crkve u spomen na viđenje monaha Andrije i Epifanija koji su 911. godine u vrijeme noćnog bdjenja u crkvi Blaherne ugledali Bogorodicu kako prostire svoj “pokrov” (plašt) preko grada koji je bio u opasnosti opsade neprijateljskih snaga. Blagdan se od tada slavi u čast Bogorodice Marije kao zaštitnice kršćana i Crkve. Svečanu liturgiju u ruševinama istoimene grkokatoličke crkve u Kričkama predslužio je o. Marjan Jeftimov, župnik Sošica i Kašta, a suslužili su o. Milan Stipić, župnik Jastrebarskog i Kričaka, o. Ivan Radeljak, duhovnik Grkokatoličkog sjemeništa, fra Ivan Čupić, župnik Mirlovića i don Ante Žderić, župnik Gospe Fatimske u Splitu koji je propovijedao. Istaknuo je kako i na kršćanskom Istoku i na Zapadu vjernici se oduvijek stavljaju pod zaštitu Bogorodice Marije baš kao što se djeca u opasnostima utječu majci, bježeći pod njezin pokroviteljski plašt. Đakonirao je o. Livio Marijan, kancelar Križevačke eparhije, a pjevanje su predvodili bogoslovi.

U slavlju su uz domaće vjernike iz Kričaka i Drniša te fratre franjevce iz Drniša, Siverića i Splita, sudjelovali i hodočasnici iz Splita, Šibenika, Zadra, Sošica i Jastrebarskog. Poslije liturgije je upriličen zajednički domjenak. Grkokatolička crkva Pokrova u Kričkama sagrađena je u 19. st. kao velika klasicistička trobrodna crkva s dva zvonika, po čemu je jedinstvena u ovom kraju. U Drugom svjetskom ratu kao i u Domovinskom ratu je stradala te je danas u tijeku njezina temeljita obnova i uskoro će biti pod krovom, a obnavlja se zajedničkim sredstvima Križevačke eparhije i Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Župni dom pokraj crkve je obnovljen, a zajednica grkokatolika Dalmacije, raspršena po dalmatinskim gradovima, polako se ponovno redovito okuplja na bogoslužja u Splitu i prigodimice u Kričkama. Hodočasnici iz Jatsrebarskog i Žumberka pohodili su na povratku Knin i Udbinu, gdje je u crkvi hrvatskih mučenika služen Moleben presvetoj Bogorodici.