Emisija ''Izdvojeno:'' (LaudatoTV) 'Imamo li pravo u demokratski uređenoj zemlji ugrožavati nečiji život da dokažemo svoje protivljenje nekom zakonu?'

Pogledajte emisiju na linku: https://www.facebook.com/laudato.hr/videos/868501930354021 

Autor Laudato/M.D. Fotograf Laudato Objavljeno: 04.11.2020 21:01 

U posljednje vrijeme zapljusnuti smo valom neviđena nasilja nad kršćanima i crkvama, koji prijeti sve većom eskalacijom. Što se i zašto događa razgovarali smo s kancelarom Križevačke eparhije, o. Livijom Marijanom, koji budno prati sva zbivanja u svijetu i crpi informacije na izvorima te novinarom Goranom Andrijanićem, koji se nedavno s obitelji odselio u Poljsku, katoličku zemlju u kojoj hrabri vjernici moraju braniti crkve od tisuća nasilnih demonstranata. Otkad je počeo progon kršćana na Bliskom istoku,

otac Livio Marijan u kontaktu je s kršćanima u Egiptu, Siriji i Libanonu te informacije dobiva s terena. Sve što se posljednjih dana događa, događa se u još brutalnijem obliku u bliskoistočnom području.

– Njihov je život postao gotovo nemoguć. Crkve su se gotovo rasule, što bijegom na Zapad, što po izbjeglištvu, a gradovi su razoreni. Cijeli proces rata protiv Crkve traje već dugo vremena i moram primijetiti da nisu nikada pošteno tretirani u mainstream medijima – kazao je o. Livio Marijan.

Od Svetoga se Oca traži da podigne glas u zaštitu katolika i Crkava.

– Mnogi se s pravom pitaju zašto se Sveti Otac, koji zagovara mir, održava molitvene susrete s ljudima različitih vjera te govori o toleranciji i miru, ne oglašava tako žestoko kada su ove stvari u pitanju. Postavlja se pitanje: imamo li se mi pravo braniti? – kazao je o. Livio Marijan.

Nalazimo se na vrlo delikatnom području. Postavlja se pitanje: imamo li pravo braniti svoj život?

– Vidjeli smo ovih dana u Poljskoj kako prosvjednici, prilično agresivni, napadaju crkve i ruše ih zbog zakona o pobačaju. Tamo ljudi brane svoju crkvu, čovjek se ima pravo braniti – rekao je o. Livio Marijan.

Situacija kakva se dogodila u Poljskoj, kada je na tisuće demonstranata stajalo ispred crkve i branilo ju, može se primijeniti na bilo koju državnu instituciju (banka, ljekarna…), a obranu bi država trebala osigurati.

– Sramota je da se u jednoj demokratskoj zemlji i u jednoj Europskoj uniji, koja se hvali svojim civilizacijskim stupnjem, skupina ljudi samoinicijativno okuplja i brani crkvu od jedne mase agresivnih demonstranata koji na nju žele nasrnuti. Da je to bilo koja druga državna institucija, svi bi priskočili u njezinu zaštitu. Postavlja se pitanje: imamo li mi u demokratski uređenoj zemlji pravo ugrožavati nečiji život da dokažemo svoje protivljenje nekom zakonu? – kazao je o. Livio Marijan.

Novinar i analitičar crkvenih zbivanja, Goran Andrijanić, koji se s obitelji nedavno odselio u Poljsku govorio je o sadašnjem stanju u Poljskoj nakon nemira i napada.

– Situacija se u zadnjih dan-dva smirila. Bilo je okupljanja prosvjednika feminističkih i srodnih organizacija na raskrižjima i blokade prometa, no ništa veliko. Bogu hvala, nije bilo fizičkoga nasilja, no bilo je uništavanja kipova, oskvrnjivanja crkvi te ispisivanja uvredljivih propagandnih natpisa po crkvama – kazao je Goran Andrijanić.