U predvečerje svetkovine Preobraženja Gospodnjega, u četvrtak 5. kolovoza 2021., u grkokatoličkoj župnoj crkvi sv. Ćirila i Metoda u Metliki, služena je svečana blagdanska Večernja s litijom. Večernju je služio župnik o. Ivan Skalivskyi uz sudjelovanje metliškoga rimokatoličkog župnika o. Primoža Bertalaniča i kapelana o. Jakoba Piletiča te grkokatoličkih i rimokatoličkih vjernika Metlike. Ovom zajedničkom molitvom svećenici su htjeli posvjedočiti katoličko zajedništvo i zajedno obilježiti veliki blagdan Preobraženja koji se zajednički slavi istoga dana i u rimskom i u grkokatoličkom kalendaru. O. Ivan Skalivskyi je u prigodnoj homiliji pozvao vjernike da budu poput apostola Petra, Jakova i Ivana u gledanju Kristove slave, osobito dolaženjem na nedjeljne i blagdanske liturgije jer poput njih, svi su vjernici izabrani i pozvani uspinjati se na Goru Tabor i primati blagodat Kristovu te tako svoj zemlajski život osvijetliti svoju zemaljski život i sve kušnje i muke koje sa sobom donosi. I Krist se preobrazio pred svojim učenicima i pokazao im svoju slavu da bi oni mogli izdržati i razumijeti smisao njegove patnje, rekao je o. Ivan. Nakon slavlja svećenici i vjernici ostali su u bratskom druženju.

FOTO: