U četvrtak, 5. kolovoza 2021., u biskupskoj rezidenciji u Križevcima, križevački vladika Milan Stipić primio je o. Tadrosa Riada, svećenika Koptske pravoslavne Crkve iz Egipta. O. Tadros izložio je vladiki Stipiću život i okolnosti Koptske pravoslavne Crkve u Egiptu, a i u Europi gdje se zbog iseljavanja svojih vjernika proširila. Kopti su izvorni egipatski kršćani, etnički i jezični potomci drevnih Egipćana iz vremena faraona, koji sačinjavaju 15 % današnjeg stanovništva Egipta, brojeći preko 15 milijuna pripadnika. Kao potomci drevne aleksandrijske Crkve koju je osnovao sveti apostol Marko, tijekom povijesti bili su često progonjeni, a posljednjih godina su izloženi i napadima, otmicama i nerijetko bombaškim napadima po svojim crkvama od strane islamističkih skupina. Zaprepaštenje ali i udivljenje kršćanskoga svijeta izazvalo je brutalno ubojstvo mladih Kopta na Libijskoj obali od strane islamističkih militanata 2015. godine koje je i Katolička Crkva s poštovanjem nazvala mučenicima vjere. Unatoč progonima, Kopti su silno privrženi svojoj Crkvi, a osobito doživljavaju procvat monaštva u drevnim manastirima egipatske pustinje gdje se u 4. st. rodilo kršćanskom monaštvo i pustinjaštvo. Mnogi Kopti iseljavaju u Europu i na druge kontinente, gdje se danas nalaze brojne zajednice Kopta koji se okupljaju oko svojih crkava i svećenika kako bi sačuvali svoju kršćansku vjeru i svoj identitet. I u Hrvatskoj ima sve više koptskih doseljenika. Vladika Milan Stipić, u duhu ekumenske ljubavi i bratskih odnosa između Katoličke i Koptske pravoslavne Crkve kojega osobito gaje papa Franjo i koptski aleksandrijski patrijarh Tawadros, ponudio je pomoć Križevačke eparhije u organizaciji pastorala koptskoj zajednici na području Hrvatske i Slovenije.