U nedjelju, 4. srpnja 2021., župa sv. Petra i Pavla u Sošicama, tradicionalno je proslavila Petrovsko proštenje, svečanom arhijerejskom liturgijom u župnoj crkvi koju je služio križevački vladika Milan Stipić, uz susluženje o. Zorana Vladušića, župnika Sošica i Kašta i o. Zenje Zastavnoga, župnika Splita. Vladika Milan je u homiliji istakao najznačajnije crte dvaju velikih likova Kristove Crkve, Petra i Pavla. ''Sveto Pismo ih ocrtava vrlo realistično, upravo onakvima kakvi su bili: s jedne strane obični ljudi svoga vremena i prostora, sa svim slabostima i ograničenjima. Međutim, upravo na tim njihovih ljudskim, zadatim i naravnim stvarnostima, Krist Gospod gradi monumentalne veličine svoje Crkve, preobražava ih u izabrane posude i velikane svoga spasiteljskog djela. Od plašljivoga ribara, nagle naravi, i od farizeja progonitelja kršćana, Božji duh izdiže velike propovjednike, učitelje, vođe i na koncu mučenike, čijom krvlju je posvećena staza Crkve kroz povijest. Bog sa svakim čovjekom može učiniti veličanstveno djelo, Božja ljubav može učiniti da se čovjek korjenito promijeni na dobro, Božji duh je taj koji vodi Crkvu kroz vjekove. Zato se kao kršćani nikada ne smijemo bojati. Ne bojmo se nikoga i ničeha, osim vlastite grešnosti i nevjere, jer kad je s nama Bog, ništa nam drugo bitno u životu ne treba. Krist je za nas umro i uskrsnuo, s nama je u svakoj euharistiji, s

FOTO:

nama je u živom organizmu Crkve. I kao slobodni ljudi moramo biti uvijek svjesni da je strah za nas kršćane nepojmljiva kategorija. Nemojmo se bojati ni za zadravlje, ni za život, jer na kraju svega mi pripadamo Bogu i mi idemo k Bogu. Imamo neotuđivo pravo živjeti i ispovijedati svoju vjeru, a u poteškoćama života imamo čvrsto uporište i putokaz. Kao što je Petra i Pavla hrabrio, bodrio, odgajao i nadahnjivao, tako i danas i nas i čitavu Crkvu Krist Čovjekoljubac vodi. I sam je rekao Petru da je stijena i da njegovu Crkvu ni vrata paklena neće nadvladati. Budimo hrabri i istinski kršćani, a Bog će sve drugo za naše dobro učiniti'' poručio je vladika Milan. Nakon svete liturgije i druženja s okupljenim narodom, vladika Milan Stipić je obišao Svetu Geru i pogledao tijek radova na obnovi kapele sv. Ilije proroka, koja je simbol Žumberka, a koja se nalazi u obnovi i koju će svečano posvetiti 25. srpnja ove godine.