Fotogalerije:

https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/posts/pfbid02PhaPQGDwz4w4PMGFbugYFT1JbbpQmox21esuEpNXYnssdv6gdHesywpFMbGR9r7Kl 

https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/posts/pfbid0juwxiMqqJcxV5szMvAvAcrsYFoEk7MPaRmFCGejSnfCvsYzmjsDGDq9ujJyBuTinl 

https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/posts/pfbid02msXTMusHNk8ova1CiZLn1QbGgVPPhFh9fSN5JqtegTtGH8uch3EVMT45htw7oc8Vl 

Na Nedjelju Silaska Svetoga Duha – Pedesetnicu ili Duhove, 28. svibnja 2023., u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice, vladika Milan Stipić, biskup križevački, služio je svečanu arhijerejsku liturgiju sv. Ivana Zlatoustog, uz susluženje svećenika i đakona i sudjelovanje brojnih vjernika. Na liturgiji, koju je pjevao Zbor križevačke katedrale pod ravnanjem

Martina Pleše, sudjelovali su brojni vjernici, među kojima su bili i hodočasnici Ukrajinci iz Slovenije koji su s dva autobusa pristigli iz Ljubljane, Celja, Novog Mesta i drugih gradova te skupina djece iz više pjevačkih ansambala iz Lavova u Ukrajini. U zelenilom okićenoj katedrali i svečanom zelenom ruhu što simbolizira proljeće Duha koje se u Crkvi dogodilo na prvu Pedesetnicu gromko je odzvanjao duhovski tropar (hvalospjev): ''Blagoslovljen budi, Kriste Bože naš, jer si učinio ribare mudracima, poslavši im Duha Svetoga, i po njima si ulovio čitav svijet! Čovjekoljupče, slava Tebi!''.

Vladika Stipić je u homiliji na hrvatskom i ukrajinskom jeziku rekao: ''Prema Novome zavjetu, zadaća je Duha učiniti prisutnim djelo Isusa Krista, učiniti ga univerzalnim i ostvariti ga u pojedinačnim ljudima. Duh otvara zatvorene situacije i razgoni strah, omogućava prekoračivanje granica i stvara komunikaciju, stvara novo zajedništvo. On nije u prvome redu moć izvanrednoga nego snaga ono svagdašnje činiti na izvanredan način. Sveto pismo opisuje djelovanje i bît Duha Svetoga mnogim slikama (dah, zrak, vjetar, voda života, ognjeni jezici, pomast, pomazanje, pečat, mir, dar, ljubav itd.), a različite slike mogu voditi do različitih teoloških shvaćanja. Upravo je to bio slučaj kod različitih crkvenih Otaca na Istoku i Zapadu. Papa Benedikt XVI. je rekao: Uvijek iznova događaju se novi izljevi Duha Svetoga, koji uvijek obnavljaju i oživljuju strukture Crkve. Ali gotovo nikada ta obnova nije sasvim imuna na trpljenje i trenja'' -  jer Duh Sveti često remeti i ruši svako ljudsko umovanje i planiranje'' naglasio je vladika Stipić. Na kraju je sve vjernike pozvao da budu suradnici Svetoga Duha: ''Draga braćo i sestre, molimo nebeskoga Oca da nam pošalje Duha svetoga koji će obnoviti svakoga od nas i koji će posvetiti svako naše djelo i nastojanje. Bože daj nam poniznoasti da shvatimo da sve što radimo ima smisla samo ako radimo iz ljubavi prema tebi i ostat će trajno samo ako sve što činimo bude posvećeno tvojim Božanskim duhom''. Na poseban način biskup Milan se dotaknuo i pitanja rata i mira u Ukrajini: ''Molimo se braćo i sestre da Bog pošalje Svog Duha na svjetske vladare da zaustave ratove u svijetu osobito u bliskoj nam Ukrajini. Molimo se da duh sveti obnovi cjelokupnu ljudsku civilizaciju da čovjek ponovno počne voljeti i poštivati Ljudski život osobito kod još nerođene djece o kod starih i nemoćnih ljudi. Duhovi ili  Pedesetnica su konačni poraz staroga i nastanak novoga svijeta'' rekao je vladika Milan.

Na kraju se vladika Stipić zahvalio svima i posebno pozdravio hodočasnike, djecu iz Ukrajine iz Lavova članove glazbene grupe Ilkiv. i ansambl ''Panička'' iz grkokatoličke župe Rođenja presvete Bogorodice iz Lavova te sve hodočasnike iz Slovenije, osobito Ukrajince iz grkokatoličkih župa u Sloveniji. Djeca iz Ukrajine sa svojim voditeljima darovala su vladiki Milanu veliku drvenu maketu jedrenjaka koju je izradio jedan ukrajinski branitelj. Poslije liturgije hodočasnici i djeca iz Ukrajine su se zajedno okupili oko bratskog stola. U popodnevnim satima djeca iz Ukrajine izvela su glazbeno-scenski program u dvorani Mariapolija Faro.

Predvečer, kako je to običaj u bizantskom obredu, slavljena je svečana duhovska Večernja na kojoj se mole molitve Duhu Svetom klečeći. Sutradan, u ponedjeljak, 29. svibnja, kada grkokatolička Crkva slavi Presvetu Trojicu, proslavit će se naslovni blagdan i Dan katedrale svečanom liturgijom u 19 sati koju će služiti vladika Stipić, a na kojoj će propovijedati biskup porečko-pulski mons. Ivan Štironja.