Draga braćo i sestre u Kristu,

čitav svijet prepun je radosti, jer slavimo Kristovo uskrsnuće, Vazam, Pashu Gospodnju. Smrt nije zarobila u grobu Isusa, začetnika života.  Ta radosna vijest ispunjava danas cijeli svijet a na poseban način kršćanska srca. Iako mnogo ljudi trenutno pati zbog ratova, nasilja, bolesti i siromaštva, iskreno se nadamo da će svi oni osjetiti veliku radost Kristova uskrsnuća te će Božji Duh među nama

uspostaviti jedan novi, radosni, nenasilni i Božjom milošću ispunjeniji život. Stoga, otvorimo svoja srca za ljubav prema svakome čovjeku jer će samo onaj najuzvišeniji dar ljubavi u našim životima moći uspostaviti u nama svjetlost kojoj je izvor u Kristovu uskrsnuću.

Isus je zbog svakoga od nas i zbog cijeloga stvorenog svijeta podnio muku i smrt, ali je i uskrsnuo kako bi sve što postoji preobrazio i pripremio za njegovo buduće vječno Kraljevstvo. Izraelci koji su prošli kroz Crveno more, slavili su starozavjetnu Pashu, Boga pobjedonosca nad neprijateljem. Krist je nova Pasha, koji je poput Izraela prošao kroz more smrti i ustao na vječni život, kako pjeva stari pashalni himan ''Vođa živih pade tada, i živ živcvat opet vlada'' i kako četrdeset dana uskrsnog vremena pjevamo: ''Krist uskrsnu od mrtvih, smrću smrt uništi, i onima u grobovima života darova''.

Čovjek je uistinu tajanstveno biće. Ljudi koje je Krist ozdravljao, tješio i krijepio svojom božanskom riječju, na Veliki petak su uzvikivali: Raspni ga! Svjetina koja je imala izbor pred svojim očima, umjesto mirotovorca i čovjekoljupca Krista, na kraju izabire ubojicu i razbojnika Barabu. To je, nažalost, slika čovjeka i čovječanstva i danas. Čovjek uslijed svoje pale prirode često izabire ono nasilnije, krvavije i gore rješenje u životu.

Budimo, braćo i sestre, ljudi milosrđa koji će u životu uvijek birati uskrsloga Krista i njegovo Evanđelje. Uvijek umjesto nasilja, ponižavanja, ubijanja i otimanja birajmo mir, ljubav i istinsko bratstvo sa svim ljudima. To će nas više puta koštati muka i dovoditi k trpljenju, ali to je cijena našega spasenja. Papa sv. Ivan Pavao II. je govorio: ''Milosrđe je uvjet našega spasenja. Ono je posljednji i najviši čin kojim nam Bog dolazi u susret. Milosrđe je put koji sjedinjuje Boga i čovjeka, jer otvara srce nadi da smo ljubljeni zauvijek usprkos ograničenju zbog svoga grijeha“. To je jedini put ostvarenja Pashalnog otajstva, otajstva pobjede i života i u našim životima.

Sve vas na poseban način pozivam na usrdnu molitvu za mir u svijetu, osobito u Ukrajini. Nastojimo biti solidarni sa stradalnicima i prognanicima iz Ukrajine. Naša Eparhija učinila je velike napore u karitativnom pomaganju žrtvama rata i u Ukrajini i u našoj zemlji. I hvala Bogu  i dobrim ljudima na tome. Ovom prigodom pozdravljam sve vjernike iz Ukrajine koji sad borave na području naše Eparhije, u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Vi ste naša ljubljena braća i sestre, razumijemo vaše nevolje i patnje. Raduje nas da ste se dobro integrirali u naše društvo te da sudjelujete u duhovnom i liturgijskom životu naše Crkve. Naša Križevačka eparhija i dalje će se skrbiti duhovno za sve vas koji ste na našem području.  

 

Braćo i sestre, u uskrslog Krista molimo  za Crkvu, osobito za sve posvećene služitelje, ali i za sve vjernike kako bismo bili autentični u nasljedovanju Evanđelja i kako bi živjeli skromno i čestito, kako bi prestale sablazni koje uništavaju Crkvu i zamračuju sliku Krista u očima čovječanstva.

Također vas pozivam na molitvu za obitelj. Pala ljudska narav očituje se u neshvaćanju vrijednosti i dostojanstva ljudske obitelji koja je temelj društva i izvor novog života.  Grješna ljudska narav stvara posve izopačeno shvaćanje ljubavi, obitelji i ljudske osobe u svojim stvorenim datostima. Pomračeni um i duša kao da ne razaznaju više dobro i zlo, pa javno ismijavaju obitelj, čovjeka i osnovne biološke zakone koji proizlaze iz ljudske naravi.

Neka nam u svemu osnovni i jedini ispravni model i mjerilo bude uskrsli Krist i njegovo Evanđelje. Čovjek ne može biti mjerilo društvenih i moralnih normi jer je podložan promjeni i nestalnosti te može biti i dobar i zao. Krist – Božja Riječ -  je onaj koji ozdravlja našu palu ljudsku narav te od nas čini novoga čovjeka, kako kaže sveti Ivan Zlatousti. Stoga o ovoj svetkovini nad svetkovinama, koja slavi pobjedu života kroz uskrsloga Krista, a pokapa svako zlo, svoju najsrdačniju čestitku želim uputiti svima: našem biskupu u miru Nikoli, svim svećenicima, monasima, đakonima, časnim sestrama, bogoslovima, svim vjernicima naše eparhije kao i svim našim prijateljima i suradnicima. Neka nam svima uskrsli Krist donese istinsku radost koju ne može pomutiti nikakvo zlo.

Sve vas braćo i sestre pozdravljam tradicionalnim pashalnim pozdravom:

 

Krist uskrsnu – Uistinu uskrsnu!
Hristos vokrese - Voistinu voskrese!

 

Križevci, na Veliku srijedu, 4. travnja 2023.

+ Milan, vladika križevački