Na Četvrtu nedjelju Velikoga posta svete Četrdesetnice ili Korizme, 19. ožujka, vladika križevački Milan Stipić služio je Liturgiju sv. Bazilija Velikoga u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima i po tom predvodio pjevanje Akatista svetom Josipu, Zaručniku presvete Bogorodice, pred njegovom ikonom. U

istočnim Crkvama sv. Josip se inače slavi na Nedjelju svetih Bogootaca koja pada odmah poslije Božića, kada se zajedno spominje s kraljem Davidom i apostolom Jakovom. U homiliji se vladika Stipić osvrnuo na evanđelje ove velikoposne nedjelje (Mk 9, 17 – 31) gdje Isus liječi dječaka od zloduha i kaže da je onom koji vjeruje sve moguće, a da se zloduh može izliječiti molitvom i postom. ''Kad dovedemo Isusa iskreno u svoj život, onda zlo jednostavno napušta našu nutrinu i naš život. Post je kategorija kojom se čovjek kroz odricanje vježba svladavati onaj slabi i loši dio svoje naravi, upravljati svojim čuvstvima i svojom voljom. Molitva je onaj bitni element kojom unosimo Boga u svoj život. Ako dakle dovedemo Isusa u svoj život, odnosno dopustimo mu da uđe u nas preko svladavanja našega osobnoga zla, zlo odlazi. Zlo bježi od Isusa. Danas su mnogi ljudi zarobljeni ne od drugih, nego sami od sebe, od svojih loših navika, od svojih neumjerenosti, od svakojakih zala. Sve se to onda i reflektira na naše društvo i naš zajenički život. Ne upravljati sobom, ne vladati sobom i ne bdjeti nad sobom je kao da se nalazilo u nekom vozilu koje juri nizbrdo, a mi niti držimo nogu na kočnici, niti ruke na volanu. Zato su nas sveti oči poučavali asketskom životu. Bog će nam uvijek dati svoju milost i pomoć u našim dobrim nastojanjima i iskrenom obraćenju, ali mi moramo poraditi na tome da mu otvorimo vrata, moramo se postom učiti svladavati i molitvom prihvaćati Isusov mentalitet'' rekao je biskup Stipić. ''Mi ne možemo niti samima sobom upravljati, a htjeli bismo često upravljati drugima oko sebe. Isus nas uči postu i molitvi kako bismo čistili sebe i postajali sve više 'pokristovljeni'. To je abeceda kršćanskoga života – upravljati sobom kako bismo bili slobodni za Boga i primili Božju milost. I tome nas uči sveti Ivan Ljestvenik ili Klimak kojega se naša Crkva posebno spominje Četvrte nedjelje posta. Njegova 'Ljestvica duhovnoga života' uči kršćanina upravo svladavanju i nadvladavanju mana i zlih navika, a rastu i razvijanju vrlina. I to su ljestve po kojima se uspinjemo prema Bogu. Čovjek ne može biti sretan, ni blagoslovljen, ni blažen ako ne vlada sobom i ako nije slobodan od svoje niske, pale naravi jer u takvom stanju se ne može približavati Bogu'' naglasio je vladika Milan. Osvrćući se na blagdan sv. Josipa, zaručnika presvete Bogorodice, kojega Crkva zapadnog obreda slavi, i koji je zaštitnik naše domovine Hrvatske, biskup Stipić je istaknuo kako je upravo pravedni, samozatajni i pobožni Josip model i slika onoga što bismo mi kršćani trebali biti, osobito sada u vrijeme pred-uskrsnoga posta. Na koncu liturgije, pred ikonom svetoga Josipa, otpjevan je Akatist njemu u čast kojega je ove godine izdao Hrvatski institut za liturgijski pastoral, a preveo ga je s ukrajinskog jezika svećenik Križevačke eparhije i profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu o. dr. Taras Barščevski. Akatist je inače drevni spjev bizantske crkvene tradicije koji se odlikuje osobito lijepim himnografskim izričajima.