60. obljetnica župe - imenovanje dosadašnjeg župnika o. Vladimira Magoča protojerejem stavroforom - novi župnik o. Oleg Zakaljuk

U nedjelju, 30. listopada 2022., kada Grkokatolička Crkva slavi Nedjelju Krista Kralja, taj naslovni blagdan je svečano proslavljen u istoimenoj grkokatoličkoj župi  u Vukovaru. Svečanu liturgiju služio je vladika križevački mons. Milan Stipić, s kojim je suslužio đakovačko-osječki nadbiskup i metropolita mons. Đuro Hranić, koji je i propovijedao, te više

grkokatoličkih i rimokatoličkih svećenika. Ovom liturgijom svečano je uveden u službu i novi župnik Oleg Zakaljuk, a izražena zahvalnost i priznanje dosadašnjem župniku o. Vladimiru Magoču koji odlazi u mirovinu. U homilji je nadbiskup Hranić rekao: ''U današnjem odlomku poslanice Kološanima kaže se da je Krist glava tijela - Crkve, to jest spašenoga svijeta. Njegovo utjelovljenje, smrt i uskrsnuće predstavljaju početak spasenjske preobrazbe cjelokupne stvorene stvarnosti, usmjerene prema našem suobličenju Kristu uskrslome i sjedinjenju s njime u njegovoj uskrsnoj slavi. Utjelovljenjem je Krist u sebi rekapitulirao čitavu stvorenu stvarnost i neopozivo se sjedinio sa svakim čovjekom. Na sebe je preuzeo ljudsku narav označenu grijehom i iskustvo robovanja. Svojim prinosom Ocu do kraja na križu i svojim uzvratnim darom, Krist prinosi Ocu i cijelo čovječanstvo, a cijelo čovječanstvo i čitava stvorena stvarnost u Kristu postaju uzvratnim darom Bogu. Čovjekov 'ne' izgovoren Bogu u grijehu, u Kristovu prinošenju Ocu na križu postaje 'da'. Tako je sve što je Bog stvorio na sliku Isusa Krista, on i predodredio u Kristu i ponudio mu zajedništvo s njime uskrslim - spasenje'' rekao je nadbiskup Hranić. ''Krist je Kralj i u središtu je svega stvorenoga, najveći, najsnažniji i najmoćniji. Po svojoj slobodi od sebe! I nama tako poručuje: Pa tko je veći i jači: onaj tko drugoga ponižava, vrijeđa i ismijava, ili onaj tko je u stanju sve to podnijeti i ne vratiti jednakom mjerom? Je li veći i jači onaj koji bahato i nasiljem postiže svoje ciljeve ili onaj koji pošteno i marljivo radi, šuti, ima osjećaja i za potrebe drugih ljudi te je spreman i na žrtvu radi općega dobra? Je li veći i jači onaj koji iskorištava druge, njihovu dobrotu, ili onaj tko se časno trudi, uči, svaki dan ide na posao i ondje pošteno odrađuje svoje zadaće, i sa svojom pošteno zarađenom plaćom živi i skromnije od bahatih silnika?'' pitao se nadbiskup, potkanuvši vjernike da nasljeduju Krista Kralja u ljubavi prema bližnjima. Osvrćući se na 60 godina postojanja grkokatoličke župe Krista Kralja u Vukovaru, nadbiskup Hranić je naglasio kako je župa bila doista sjedinjena s Kristom Kraljem, utjelovljenim, raspetim i uskrslim, spomenuvši se njezina osnivanja 1962., i velikih žrtvi i odricanja u komunističkom vremenu, kao i stradanja u Domovinskom ratu u kojem je župa izgubila čak 15 % svojih vjernika mlađe životne dobi, ponajviše kao branitelje Vukovara, a onda i kao civilne žrtve rata. Zahvalio se ocu Vladimiru Magoču koji odlazi u mirovinu i poželio novom župniku Olegu Zakaljuku da voli i poštuje svoje župljane, da zajednici naviješta Božju riječ, da ji posvećuje, za nju moli i da joj služi u ljubavi. Na svetoj liturgiji je vladika križevački Milan Stipić imenovao dosadašnjeg župnika Vladimira Magoča protojerejem stavroforom Križevačke eparhije u zahvalnosti za njegov višegodišnji rad na obnovi župne crkve i pastoralnom radu u župi. Na liturgiji su sudjelovali i predstavnik Evangeličke crkve kao i imam islamske zajednice u Vukovaru.