U petak, 15. listopada 2022., kada Grkokatolička Crkva u Ukrajini slavi blagdan Pokrova presvete Bogorodice, koji je ujedno i Dan ukrajinskih branitelja, po blagoslovu vladike mukačevskoga Nila Luščaka, a na poziv tamošnjeg župnika, križevački vladika Milan Stipić pohodio je župu Pokrova presvete Bogorodice u mjestu Makarevo u Zakarpatskoj Ukrajini,

gdje je s tamošnjim grkokatoličkim svećenstvom te svećenicima križevačkd eparhije o. Nenadom Krajačiće, ravnateljem eparhijskoga Caritasa i župnikom Pribića, te o. Olegom Zakaljukom, župnikom Vukovara i Rajeva Sela, te brojnim narodom služio svečanu arhijerejsku liturgiju. U homiliji je vladika Stipić istaknuo značaj Bogorodice Marije i njenog molitvenog zagovora u životu kršćana. ''Isus se u svojoj najvećoj ljudskoj boli pobrinuo za svoju majku, povjerivši je svom učeniku. Na taj način nam je pokazao koliki značaj u našem životu imaju upravo majke, a onda i obitelji. Nije ni čudo da se zlo ovoga svijeta u posljednje vrijeme okomljavaju upravo na majčinstvo i na obitelj. Obitelj, koju tvore majka, otac i djeca jesu slika Trojedinoga Boga i ikona božanske ljubavi, a ne tek neki proizvoljni društveno-povijesni konstrukt. Cijeli svijet i svi narodi stoje ili padaju s obitelji kao temeljnoj stanici društva'' naglasio je biskup Milan. ''I hrvatski narod je prošao muku rata u obrani svoje domovine, kao što sada prolazi ukrajinski narod. Tisuće i tisuće nevinih života i mladih branitelja polažu svoj život za ideale slobode i u obrani svojih obitelji, domova i domovine. Mučna je to i teška, ali i sveta i časna dužnost čovjeka braniti svoje ognjište, svoje dostojanstvo i svoj narod. Mi suosjećamo s ukrajinskim narodom i njihovom žrtvom u ovome času i molimo se Bogu za pravedan mir i za Ukrajinu i za Rusiju i za sve narode svijeta. Istovremeno se trudimo pomoći koliko možemo i u izbjegličkoj krizi i u karitativnom pomaganju jer smo kao kršćani i kao ljudi uvijek pozvani biti na strani ugroženoga čovjeka i onoga koji je u potrebi i koji pati'' - rekao je vladika Stipić. Istaknuo je i povijesne veze Mukačevske i Križevačke eparhije, budući da i u Križevačkoj eparhiji postoje župe i naselja čiji su župljani i stanovnici podrijetlom Rusini iz ove drevne eparhije koja već stoljećima ima posebni status vlastitoga prava. Caritas Križevačke eparhije jej u više navrata organizirao i poslao humanitarnu pomoć dječjim domovima, bolnicama  i izbjegličkim centrima u Zakarpatskoj Ukrajini  gdje i sada borave brojne izbjeglice iz ratom pogođene istočne Ukrajine.