Svećenik Križevačke eparhije, profesor Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu doc. dr. sc. Taras Barščevski održao je predavanje „’Što ćeš ti ovdje, Ilija’ (1 Kr 19, 9) na XXXVII. redovničkima danima koji su se održali na temu ''Dar vjernosti – radost ustrajnosti“. Dr. Barščevski je između ostaloga istaknuo: ''Pravi motiv koji mi je postao poticaj za odabir proroka Ilije kao biblijskog lika vjernosti i ustrajnosti u pozivu je zapravo činjenica da ga istočno monaštvo/redovništvo zajedno sa svetim Ivanom Krstiteljem vidi kao biblijski primjer redovništva. Istočna liturgija, svetog Iliju veliča veoma sugestivnim naslovom: “zemaljski anđeo i nebeski čovjek”. Odgovarajući na pitanje što čini Iliju “anđelom u tijelu” i “nebeskim čovjekom”, predavač je pojasnio, kako to nije samo riječ o nekom iznimnom događaju ili neponovljivom osobnom iskustvu, iako upravo toga imamo kod Ilije napretek. To što čini od Ilije preteču sigurnog Gospodnjeg dolaska je njegova pouzdanost u povijesti spasenja to jest njegova vjernost Božjem naumu spasenja. Govoreći o smislu objave Boga u glasu tišine, predavač je ukazao na činjenicu, da bi se to stvarno ostvarilo, potrebno je da umukne bol, nezadovoljstvo, kritika. „To je prva razina tišine koja mora zavladati u našem životu: prestati vikati, prestati govoriti, prestati kritizirati i jadikovati kako nam je teško. Upravo tada Tišina poprima glas. Nakon jadikovka i kritika započinje jedna druga tišina, tišina slušanja. Šutimo, ustvari, kako bismo čuli. U glasu

tišine Ilija otkriva da je Bog bio prisutan u njegovom životu „Bog je bio uvijek sa Ilijom i Ilija se uvijek nalazio pred licem Gospodnjim, no to on tek sada otkriva. Stoga, vjernost glasu tišine je vjernost Božjoj tajanstvenoj prisutnosti u životu, a ne samo u velikim trenutcima naših pobjeda. Redovnički dani održani su u samostanu hercegovačkih franjevaca u zagrebačkoj Dubravi u petak 24. rujna 2021., u organizaciji Hrvatske redovničke konferencije, a pradavanja su među ostalima održali i varaždinski biskp mons. Bože Radoš te dr. Ivan Bodrožić (S. Miroslava Mostepaniuk i IKA-Zagreb)