Draga braćo i sestre!

Božićni post, liturgijski himni i čitanja prethodnih nekoliko tjedana pripremaju nas na otajstvo  Kristova rođenja koje ovih dana radosno proslavljamo.  Svi događaji iz povijesti spasenja od Abrahama, Mojsija, svih proroka Staroga zavjeta, njihove nade i iščekivanja, doživljavaju svoj vrhunac u trenutku Kristovoga rođenja. Dolazak bogočovjeka na svijet označava prekretnicu u povijesti čovječanstva jer od neprekidnog čovjekovog traganja za Bogom dolazimo u vrijeme Božje potrage za čovjekom. Među nas dolazi Krist, onaj koji je Jedinorođenac od Oca, pun milosti i istine (usp. Iv 1, 17-18). Bog od Boga i Svjetlo od Svjetla (Vjerovanje). Naš nebeski Otac odlučio je cijelom čovječanstvu objaviti sve o sebi, pokazati nam svoja svojstva i koliko nas ljubi i to čini kroz dolazak na svijet svojega Sina i kroz njegovo rođenje u skromnoj Betlehemskoj špiji. Na ovaj način naš Bog prima na sebe iskustvo ljudskog života, ljudske patnje, ali i ljudske smrti. Na taj način On postaje ljudima blizak i prisutan u

svim našim životnim  okolnostima. Bog je naš nebeski Otac koji je spreman sve učiniti za ljuski rod i za naše spasenje. Na ovaj način mi postajemo Božja obitelj, i to obitelj u kojoj vlada ljubav, praštanje, milosrđe i neprekidna radost zbog Kraljevstva Nebeskog koje među nas dolazi.

Oplemenjeni takvom radošću i nadom pozvani smo čitav svijet upoznati sa ovom Radosnom viješću. Neizmjerna Božja ljubav se po svijetu širi našim svjedočanstvom ljubavi koje trebamo pokazivati prema svakom čovjeku i prema svemu što postoji. U ovim danima kada prolazimo velike promjene u životu čovječanstva i kada ne znamo što nam sve donosi budućnost, osobito zbog pandemije Covid 19 virusa,  kršćani su pozvani donositi radost i nadu za kojom svijet neizmjerno čezne. Mnogi ljudi današnjice traže Boga i mi kršćani ga trebamo pokazati svijetu svojom ljubavlju, dobrotom,  poniznošću, skromnošću i nesebičnim služenjem bližnjima. Zbog izvanrednih društvenih okolnosti mnogi ljudi su u ekonomskoj krizi i neimaštini, mnogi su socijalno otuđeni, a mnogi su u strahu za svoje zdravlje i život. Budimo tim ljudima utjeha, radost i nada. Pokažimo, draga braćo i sestre, cijelome svijetu da Bog postoji, da nas ljubi da nam daje nadu i radost. Ne bojmo se uhvatiti u borbu s problemima i kriznim situacijama, krojimo  budućnost svijeta hrabro s Božjom ljubavlju i optimizmom koji proizlazi iz Kristova Evanđelja.

U pripravi na 250. obljetnicu naše Križevačke eparhije slijedeća godina posvećena je svetoj Euharistiji. Stoga vas pozivam da u slijedećem razdoblju potičemo jedni druge na što češće sudjelovanje u euharistijskom životu Crkve. Euharistijska zajednica slika je nebeske Crkve u kojoj se spremamo sudjelovati u vječnosti i zato nema veće radosti za kršćanina od sudjelovanja u svetoj Liturgiji. Upravo se tu sjedinjuju nebo i zemlja te smo svi u jednoj obitelji, u kojoj je otac Bog, a mi svi međusobno braća i sestre.

Neka nas sve prati Božji blagoslov i zagovor presvete Bogorodice, Kristove i naše majke. Svim svećenicima, đakonima, bogoslovima, monaškom i redovničkom staležu, čestit i blagoslovljen blagdan Rođenja Kristova i sretna i blagoslovljena nova 2021. godina.

Hristos raždajetsja, slavite jego!
Krist se rađa, slavimo ga!

† Milan, vladika križevački