PDF: https://drive.google.com/file/d/0B3ND72wxdm5icks0Y2FveVBfOVk/view?usp=sharing 

Kondak 1.

Iz dubine mraka i očaja vapijem tebi, Gospode, koji si visio na križu posred mraka. Iz jame boli i zbunjenosti, uzdižem ti ovu molitvu i svim srcem ti kličem: Isuse, svjetlo u tami, slava tebi!

Ikos 1.

U dan moje nevolje tražim te, Gospode, i u noći mi se ruka neumorno pruža k tebi. Oči mi ne prestaju suze roniti i od silne potresenosti ne mogu govoriti. Ipak, dok mi noću duh razmišlja, uzdižem ti ovu pjesmu:

Isuse, spasitelju napuštenih. Isuse, nado očajnih. Isuse, zvijezdo vodiljo izgubljenih. Isuse, radosni povratku izgnanih.

Isuse, pobjedo neočekivana. Isuse, proslavo vječna. Isuse, blještava zoro nakon beskrajne noći. Isuse, vječna svjetlosti carstva nebeskoga.

Isuse, obriši suze moje. Isuse, smiri uznemirenost srca moga. Isuse, kliktaju onih što ih strah sapinje. Isuse, radosti onih što ih tuga razapinje.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 2.

Gospode, Bože spasenja mojega, vapijem danju, a noću naričem pred tobom. Duša mi je zasićena patnjama i moj se život bliži Podzemlju. Ležim u jami dubokoj, u tminama bezdana. Prijatelji moji i znanci daleko su od mene, mrak mi je znanac jedini. Ali po tvojoj milosti, okrećem se od mraka i u zemlji Zaborava naviještam tvoju spasiteljsku pomoć, kličući glasno: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 2.

Tuga me odijelila od svih koji me okružuju, a ne osjećam ni tvoju ljubav, Gospode. Hodam naokolo po danu poput zaboravljenoga među mrtvima, poput ubijenog u grobu kojega se više ne spominješ. Uzdajući se jedino u tebe, objavljujem čudesa tvoja:

Isuse, tješitelju ožalošćenih. Isuse, utjeho umirućih. Isuse, osloboditelju utamničenih i zaboravljenih. Isuse, suputniče rastavljenih i napuštenih.

Isuse, podaj mir ojađenomu srcu. Isuse, po meni dotakni one koji boluju. Isuse, smiritelju oluja. Isuse, luko putnika.

Isuse, uskrsnuće svima koji djecu izgubiše. Isuse, smiraju onih koji su u neprestanim patnjama. Isuse, obećanje konačne pobjede. Isuse, izvore nepresušnoga mira.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 3.

Neprijatelj mi dušu progoni, Gospode, i o zemlju pritisnu život moj. U tmine me baci da stanujem kao oni koji su davno umrli. Duh moj već zamire u meni i srce mi trne u grudima. Ali ja sam sluga tvoj, milosrdni Bože, i Duh tvoj dobri vodit će me pravim putem s obnovljenom snagom. Gledajući na taj dan, već sada uzdižem tebi ruke, kličući: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 3.

Usprkos nasrtajima duhovnih neprijatelja, ja nadu svoju u tebe polažem, Spasitelju, znajući da ćeš me ti poučiti sigurnim putem hoditi. Premda boravim u pustinji bezvodnoj, u tebi tražim vode života, prinoseći ti pjesmu:

Isuse, štite i obrano. Isuse, nepobjediva zaštito. Isuse, oazo u pustinji. Isuse, izvore kraljevanja.

Isuse, odagnaj malodušje. Isuse, budi zraka u mom srcu. Isuse, sigurnosti posred neprijatelja. Isuse, nado protiv svake nade.

Isuse, zalogu vječne sreće. Isuse, razgonitelju životnih magluština. Isuse, obrani moju nevinost. Isuse, oprosti sve grijehe moje.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 4.

Žena Sirofeničanka kojoj kćerkica bijaše teško opsjednuta, vikala je za tobom: “Sine Davidov, pomiluj me!” – i čula je od tebe kako si poslan samo izgubljenim ovcama Doma Izraelova. Unatoč tvojoj šutnji, vjera ove poganke naišla je na tvoju samilost i ona se vratila svome domu kličući: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 4.

Unatoč mojim silnim i neprestanim vapajima, ja ne nalazim odgovora, Gospode, a srce mi je klonulo i ne može dalje. Osjećam se nedostojnim pokupiti čak i mrvice pod tvojim stolom i posvuda me prati obeshrabrenje. Znajući da spasavaš one koji zazivaju ime tvoje, Isuse, i vjerujući da ćeš uslišati riječi usta mojih, klanjam se pred tobom i govorim:

Isuse, utočište stranaca. Isuse, ponose svetaca. Isuse, spasi me dok s ljubavlju slavim ime tvoje. Isuse, ja prianjam uz milosrđe tvoje.

Isuse, opravdaj mene koji te vjerom zazivam. Isuse, otpustitelju mnogih grijeha mojih. Isuse, iscjelitelju moga grešnog srca. Isuse, hranitelju malenih.

Isuse, Kralju koji snažiš umorne. Isuse, Učitelju koji izbavljaš potlačene. Isuse, progonitelju zloduhova. Isuse, pjesmo anđela.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 5.

Slijepi prosjak Bartimej mislio je da ćeš ga mimoići, Spasitelju, i premda ušutkivan od mnogih, nije prestao zazivati: “Pomiluj me, Sine Davidov!” Svojom uobičajenom dobrotom ti si ga k sebi pozvao i udijelio mu prosvjetljenje, a on je za tobom hodio pjevajući: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 5.

Poput napuštena djeteta u mraku, vapijem ti, Sine Davidov, i pod krila se tvoja sklanjam dok mine oluja koja sve nosi. Premda mi duša leži posred lavova koji riču kako mi nema spasa, srce je moje sigurno i tebi hvalu uzdiže:

Isuse, svjetlosti slijepih. Isuse, bogatstvo prosećih. Isuse, luko u olujama zahvaćenih. Isuse, tvrđavo napadanih.

Isuse, slava tvoja nebesa nadvisuje. Isuse, svjetlost tvoja zemlju natapa. Isuse, sjajnosti Oca Svevišnjega. Isuse, udjelitelju Duha Životvornoga.

Isuse, čuj vapaj moj kad se svi ogluše. Isuse, pozovi me k prijestolju svome i spasi me. Isuse, bezdano more samilosti. Isuse, beskonačna postojanosti istine.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 6.

Kao što košuta žudi za izvorom vode, kao roditelj koji žali nad gubitkom čeda svog, tako i ja bez daha ostadoh jer me sapela tuga, a suze su mi kruh danju i noću. Mada svi valovi očaja preko mene prijeđoše, Bože, ti ostaješ jedina nada moga mira i moja pjesma u noći, kojom ti pjevam: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 6.

Radost uskrsnoga jutra u tvom hramu sada mi je tek daleka uspomena, Gospode, jer mi je duša u očaju klonula. Sva moja prijašnja vjera se uzdrmala, i ja govorim Bogu, hridini svojoj: “Zašto me zaboravljaš?” Ali Gospod će poslati svoju ljubav i vjernost, i s nadom u njegovu pomoć ja ga slavim, kličući:

Isuse, radosti povratka nas zemaljskih izgnanika. Isuse, dugo željeni susrete sa svima u raju. Isuse, oteri gorke moje suze. Isuse, obnovi moju zaboravljenu pjesmu.

Isuse, zrako koja prosijava od Oca svjetlosti. Isuse, istino koja nas vodiš k nebeskom žrtveniku Božjemu. Isuse, svetkovino što podiže otežalo srce. Isuse, spokoju koje umiruje um rastrgani.

Isuse, ti si slavlje povratka svih oborenih. Isuse, ponovni blagdane svih klonulih. Isuse, ti činiš da i ožalošćeni zaigraju. Isuse, ti potištenima vraćaš pjesmu života.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 7.

Nadstojnik čija kćerka bijaše upravo preminula, bio je sav očajan, Gospode, kada je i tvoj spasonosni dolazak postao bezizgledan. No, ti si mu rekao da se ne boji, da ima vjere i jednostavnom zapovijedi vratio je u život. Izvan sebe od radosti, ucviljeni je otac uskliknuo: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 7.

Poput mnogih čiji su domovi smrću opustošeni, i moja je kuća ispunjena žalošću, te sa strahom i zebnjom dočekujem svitanje svakoga novog dana. Ali, prijanjajući vjerom uz tebe, obaram svoje strahove i prkosno otvaram svoja usta kako bih tebi, Gospode, darovatelju života, pjevao:

Isuse, pakla pobjeditelju. Isuse, uskrsnuća udijelitelju. Isuse, otjeraj moj strah od budućnosti. Isuse, iscijeli rane moje prošlosti.

Isuse, podaj mir duši izranjenoj u borbama. Isuse, osvoji mnoge moje duševne neprijatelje. Isuse, ti u bijeg tjeraš tjeskobu. Isuse, ti srce nadom napunjaš.

Isuse, svjetlosti koju nijedna tama ne može nadvladati. Isuse, radosti koju nijedna tuga ne može potkopati. Isuse, uzvišena slobodo djece Božje. Isuse, neušutna pjesmo na život nanovo rođenih.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 8.

Žena koja je mnogo godina krvarila i bivala sve jadnija jer je sve imanje svoje na liječnike razdala, u svojoj nečistoći ti je prišla, Gospode, i dotakavši se potajno tvoje haljine zadobila ozdravljenje. A ti, kada si je u mnoštvu otkrio, oduzeo si i njezin strah i njezinu bolest, otpustivši je u miru. Isusivši neočekivanu tvoju samilost, srce joj zaigra i ona usklikne:

Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 8.

Gospode, tijelu mi mira nema i bol me neprestano prati. Rane moje zaudaraju i gnjiju te povazdan lutam žalostan. Premda me mnogi žele utješiti, ja sam kao drven i samo uzdišem od muke koja mi srce pritisnu. Ali ti si blizu, Gospode, i pohitit ćeš na pomoć moju. Stoga otvaram svoja usta da proslavim Boga, spasitelja moga, kličući:

Isuse, snago kostiju mojih klonulih. Isuse, zalogu moga uskrsnuća. Isuse, snago moja pouzdana. Isuse, oproštenju mojih ludosti.

Isuse, ozdravljenju sviju koji se dotaknu okrajka halje tvoje. Isuse, obnovo sviju koji se u tvoju milost i najmanje pouzdaju. Isuse, radosti neočekivana. Isuse, vječni kliktaju.

Isuse, pridrži me kada počnem padati. Isuse, oprosti mi kada mi zloće moje glavu nadiđu. Isuse, snago u mladosti mojoj. Isuse, mudrosti u starosti mojoj.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 9.

Opsjednuti iz Gadare bio je posve svladan od legija zloduhova u sebi, Spasitelju i Gospode, te je boravio u pustinji očaja jer nijedni lanci na zemlji ne bijahu toliko jaki da ga u napadajima obuzdaju. Vidjevši svoga Spasite-lja kako se probližava, on je dotrčao i pred njim se poklonio, preklinjući za izbavljenje. Kada si otjerao njegove demone i grijehe njegove u dubine morske potopio, uzdahnuo je dahom mira, govoreći: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 9.

Neprijatelji duše moje oboriše me na zemlju, Gospode, Bože moj, jer mnogo ih je koji na me nasrću. Legije nutarnjih grijeha od jutra do večeri me obružuju, vrebaju mi svaki korak da se spotaknem. Ali ti si vidio sve suze moje, Kriste, i u knjizi svojoj zabilježio svu tugu moju. Ti ćeš mi noge izbaviti od pada kako bih pred tobom hodio u svjetlosti života, slaveći tvoju riječ i kličući:

Isuse, pomilovanje osuđenih. Isuse, pjesmo pomilovanih. Isuse, otjeraj bezbrojne demone moje. Isuse, oprosti bezbrojne grijehe moje.

Isuse, haljino ogoljenih. Isuse, smiraju rastresenih. Isuse, užasu zloduhova koji bježe od tvoga imena. Isuse, hvalospjeve anđela koji ljubavlju oko tebe kruže.

Isuse, ti brišeš svaku suzu moju. Isuse, ti umiruješ svaku uznemirenost moju. Isuse, ti donosiš radost onima koji su u pustinji. Isuse, ti prognanika vraćaš domu njegovu.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 10.

Udovica čiji je sin jedinac umro, ostade na svijetu posve sama, ostavljena od svih bližnjih svojih. Kada joj sina na ukop nošahu, Gospod je susretne i, otravši joj suze, jednom riječju mladića na novi život podigne, pretvorivši pogrebne žalopojke u slavoslovlje, pjevajući: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 10.

Gospode, odvojen sam od voljene osobe i tuga me od bližnjih mojih udaljila. Klonuh od plača, a gasi mi se i vid očinji dok čekam na Boga svoga. Pustoš i samoća obaraju me noću, a besmisao i izgubljenost progone me po danu. Kada mi srce oslabi ja s kraja zemlji tebi vapijem i uzdižem ti pohvale:    

Isuse, najpouzdaniji prijatelju napuštenih. Isuse, ljubitelju duše moje. Isuse, spokoju svih zatečenih u oluji. Isuse, izvore nove snage svih opterećenih.

Isuse, ispuni prazninu srca moga. Isuse, učini me oruđem svoga mira. Isuse, snago moja u dan boja. Isuse, slavljenička zastavo pobjede.

Isuse, jedini liječniče prošlosti. Isuse, jedini upravitelju budućnosti. Isuse, svetkovino praštanja. Isuse, opravdanje u vječnosti.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 11.

Ti si dopustio da se ljubljeni tvoj prijatelj suoči s ponorom smrti, Isuse, te četiri dana u grobu odleži, a tijelo mu iskusi raspadanje. Ali ti si, Kriste, došao na svijet da smrt uništiš i moćnim glasom si pozvao Lazara iz smrtnog bezdana te taj dionik sudbine smrti iz groba ustao kličući: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 11.

Ono čega se najviše bojim pomalo me sustiže: preda mnom lebdi smrt. Vjera koja me držala je slaba obrana pred hladnom jezom koja mi srce obuzima te noć na noć suzama svoj ležaj natapam. Ali ti si, Isuse, uskrsnuće i život, pa te ni u Podzemlju neću prestati hvaliti ovako:

Isuse, nado na smrt osuđenih. Isuse, uskrsnuće onih koji se u riječ tvoju uzdaju. Isuse, pjesmo koju nijedan strah ušutkati ne može. Isuse, spokoju kojega nijedan užas uzdrmati ne uspije.

Isuse, podigni oči moje iz praha da vide tvoje neprolazno            kraljevstvo. Isuse, ispuni mi srce obećanjem vječnoga života. Isuse, radosna svjetlosti onima koji smrti u lice gledaju. Isuse, beskonačna slavo mučenika.

Isuse, hrabrosti u smrtnoj opasnosti. Isuse, postojanosti pred svim iskušenjima. Isuse, božanska slavo koja preobražava srca ranjena. Isuse, božanska pobjedo koja ranjenike kući dovodi.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 12.

U suzama i grču molio si, Isuse, da te mimoiđe čaša muke, dok krvave kaplje znoja padahu po tvom svetom tijelu. I premda te svi učenici ostaviše i pobjegoše, Kriste, ti nikada nisi pokleknuo, već si ispunio do kraja volju Očevu. Mi slabašni se divimo tvojoj vjernoj postojanosti i kličemo: Aliluja, aliluja, aliluja.

Ikos 12.

Radi nas ljudi i radi našega spasenja, Sine Božji, ti si visio na križu. Iako si zavapio kako te Bog ostavio, u poslušnosti si do kraja ispio čašu gorčine. Oni koji uokolo stajahu, ismijavahu te huleći, ali ti si predao duh svoj u ruke Očeve i sišao u tamu smrti. Zadivljeni strahotom tog otajstva, mi grešnici iz dubine duše vapijemo:

Isuse, Janje čija krotkost je bila jača od svijeta. Isuse, Žrtvo čija krv je svu zemlju očistila. Isuse, od ljudi odbačen, poslušan do smrti na križu. Isuse, Kralju vjekova, koji vladaš s nebeskoga prijestolja.

Isuse, očuvaj me od pada u času kušnje. Isuse, ojačaj me za neizbježne borbe. Isuse, tvojom smrću na drvu moja je smrtnost uništena. Isuse, tvojim podignućem na križ popadali su vlastodršci ovoga svijeta.

Isuse, Pasho vječna i silo Božja. Isuse, sveobuhvatno kraljevstvo za nas grešnike. Isuse, svjetlo beznadne djece zemaljske. Isuse, sjaju svetih pobjednika koji u slavi prebivaju.

Isuse, svjetlo u tami, slava tebi.

Kondak 13.

Gospode Isuse, Bože naš i Spasitelju, samo u riječ tvoju mi nadu svoju polažemo. Premda nam nemir i muka dušu ispunjanju, kroz tmine ruke pružamo da tvoju ruku dohvatimo i milost tvoju primimo. Budi naša radost i naš mir dok prolazimo ovom dolinom suza, podigni nas i nosi kada nam snage malaksaju kako bismo te u vijeke vjekova hvalili pjesmom:

Aliluja, aliluja, aliluja.

Molitva

Isuse, Kralju naš, pomiluj nas u našim borbama i primi naše hvalospjeve kao ugodan prinos i žrtvu miomirisnu. Posred naših nevolja, ispraznosti i patnji, mi se okrećemo k tebi, hvaleći te radi velike slave tvoje. Podigni nas kao što otac podiže malo dijete i provedi nas kroz ovo vrijeme tame i boli do svoje čudesne svjetlosti. Razrješi naše nevolje po svojoj volji, po svojoj premudrosti i ljubavi. Prihvaćamo sve što iz tvoje milosrdne ruke dolazi i molimo te da nam udijeliš snage vršiti volju tvoju. Osnaži nas da hodimo kako je tebi milo, da do zadnjega daha ne prestajemo slaviti tvoje presveto ime, zajedno s tvojim bespočetnim Ocem i svesvetim, dobrim i životvornim Duhom, sada i vazda i u vijeke vjekova. Amin.