Dođite, vjerni, poklonimo se svetom drvu na kojem je Stvoritelj svega bio uzdignut! Ono je sada pred nama; ono posvećuje one koji mu tijelom i dušom dolaze, čisteći sve koji s vjerom poste od oskvrnuća grijehom, dok pjevaju vazda u slavu Krista jedinoga Čovjekoljupca!

Dok prolazimo sredinom Velikog posta, po snazi križa proslavimo silnoga Boga i Spasitelja koji bî podignut posred zemlje! Dok to promatramo, Učitelju, pokaži nam i svoje spasonosno uskrsnuće, podavši nam očišćenje i obilje milosti!

Ukrotimo tjelesne požude odričući se jela i ostavljajući ugodnosti. Poljubimo drvo križa s vjerom jer ono nam se po klanjanju otkriva i sve posvećuje božanskom milošću! Zapjevajmo, stoga, Gospodu: Hvalimo te, Dobrostivi, jer ti po križu spašavaš duše naše!

Klanjajući se križu, zavapimo: Raduj se, drvo života! Raduj se, sveto žezlo Kristovo! Raduj se, nebeska slavo ljudska! Raduj se, veličanstvo vjere! Raduj se, nepobjedivo oružje! Raduj se, zatiraču neprijatelja! Raduj se, velika slavo mučenika! Raduj se, snago svetaca! Raduj se, svjetlosti anđela! Raduj se, križu prečasni!

Bezbroj sam puta obećao činiti pokoru za svoje grijehe, Prečista, ali me loša navika ne ostavlja. Vapijem zato tebi i klanjajuć ti se molim: Izbavi me, Vladarice, od takvih muka i uputi me k spasonosnom dobru.