"Kao kršćani, drugog puta do li praštanja, ljubavi i mira nemamo"

U ponedjeljak, 20. siječnja 2020., u Konkatedrali sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu, u sklopu Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana, služena je Večernja na kojoj su se uz domaće vjernike okupili i vjernici drugih kršćanskih Crkava i zajednica u Zagrebu. Večernju su služili o. Danijel Hranilović, zagrebački župnik i eparhijski ekonom i o. Livio Marijan, đakon i eparhijski kancelar. Pjevali su bogoslovi Grkokatoličkog sjemeništa. Uz domaćine mons. Milana Stipića, apostolskog administratora Križevačke eparhije, o. dr. Roberta Rapljenovića, rektora Grkokatoličkog sjemeništa, o. Ivana Radeljaka, ravnatelja eparhijskog Caritasa i o. dr. Tarasa Barščevskog, duhovnika sjemeništa i profesora na KBF-u, u molitvi su sudjelovali mons. Marijan Franjčić, predsjednik Povjerenstva za ekumenizam Zagrebačke nadbiskupije, o. dr. Jure Zečević OCD, tajnik Vijeća za ekumenizam HBK i istovremeno tajnik nadbiskupijskog povjerenstva za ekumenizam te pravoslavni svećenik o. Milan Radulović, svećenik Carigradskog patrijarhata. U svom obraćanju na kraju Večernje, mons. Stipić je naglasio: "Premda smo u krštenju primili toliki dar, ipak svaki je kršćanin i dalje grješan čovjek koji i dalje nosi svoju palu narav. I kršćanske Crkve i zajednice,  premda sazdane od Boga i božanskoga podrijetla, sačinjene su i od svetih i od grješnih ljudi. Zato je povijest kršćanstva i međusobnih odnosa među kršćanima ujedno i sveta, ali i  grješna povijest, povijest nerazumijevanja, podjela pa i sukoba. I to je naša stvarnost, stvarnost koju baštinimo, za koju možda mi danas nismo ni krivi, ali stvarnost s kojom živimo. Svako pokoljenje pozvano je i tu stvarnost sagledati u svjetlu Evanđelja i Kristove zapovijedi ljubavi, u perspektivi bogoljublja i čovjekoljublja. Kao kršćani, drugog puta do li praštanja, ljubavi i mira nemamo. I za drugo nećemo ni odgovarati pred Gospodom nego za to koliko smo mi, u svom vremenu i prostoru bili vjerni Kristovu zakonu ljubavi po pitanju jedinstva Njegove Crkve. Pozvani smo na međusobno iskazivanje 'nesvakidašnjeg čovjekoljublja', kako stoji u geslu ovogodišnje Osmine. Zato smo uvijek potrebni prvenstveno molitve. Ono što je nama ljudskim snagama nemoguće, Božjem Duhu je moguće. I zbog toga se sabiremo na zajedničku molitvu" - naglasio je mons. Stipić. Zaključio je riječima: "Što budemo svi skupa sličniji Kristu i vjerniji Evanđelju, to ćemo biti bliži jedni drugima i jedinstvu Crkve. Neka nam u tome pomogne i večerašnja molitva, zagovor sv. Ćirila i Metoda, velikih slavenskih apostola, sv. Maksima Ispovjednika, duhovnog oca i sveca Istoka i Zapada, čiji spomen smo ovom Večernjom proslavili, i svih svetih. "