U nedjelju, 12, svibnja 2019., održana je vanjska svečana proslava blagdana svete braće Ćirila i Metoda, ravnopaostolnih učitelja slavenskih naroda, suzaštitnika Europe i naslovnika grkokatoličke konkatedrale sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu. Blagdan se naime slavi 11. svibnja, ali je uobičajeno slavlje prebaciti na nedjelju poslije blagdana. Svečanu liturgiji u ispunjenoj gornjogradsjih grkokatoličkoj ljepotici sv. Ćirila i Metoda služio je mons. Milan Stipić, apostolski upravitelj i ordinarij Križevačke eparhije, zajedno sa zagrebačkim župnikom o. Danijelom Hranilovićem, o. dr. Tarasom Barščevskim, o. Mihajlom Simunovićem, župnikom Križevaca, o. Željkom Pajićem, župnikom Karlovca, o. Danielom Vranešićem, župnikom Samobora te rimokatoličkim svećenikom i župnikom Šestina velečasnim Robertom Šreterom, koji je i propovijedao. Đakonsku službu vršio je  Livio Marijan, eparhijsk kancelar, a sav je puk pjevao narodni prostopjenijem. Velečasni Šreter je u homiliji povezao Evanđelje Nedjelje o uzetom s misijom sv. Braće među Slavenima, naglasivši kako su slavenski narodi prije navještaja kršćanske vjere od svojih apostola Ćirila i Metoda poput uzetoga bolesnika iz Evanđelja ležali u mraku neznanja. Ćirilometodska baština je dragocjeno bogatstvo hrvatskog i durgih slavenskih naroda jer je plod trajne evanđeoske inkulturacije u kulturu i život brojnih naroda. Posebno je pozvao grkokatolike da se ne srame svoje obredne posebnosti, već naprostiv da ju žive s ljubavlju i ponosom  (snimak završnog dijela propovijedi vidi na linku dolje). Na kraju slavlja nazočnima se obratio ordinarij Križevačke eparhije čestitavši ovaj veliki blagdan svima i zaželjevši ćirilo-metodskoj župi obilje blagoslova i rasta po zagovoru svete Braće. O. Danijel Hranilović, zagrebački župnik, na kraju se zahvalio Ordinariju, braći svećenicima, propovjedniku i napose brojnim vjernicima i župljanima koji su svojom pomoći pridonijeli proslavi svoga župskoga blagdana te sve pozvao na zajednički stol poslije liturgije. Liturgiju je uživo prenosio Radio Marija.

*Završni dio propovijedi vlč. Roberta Šretera (klikni)

Fotogalerija: