U ponedjeljak, 1. travnja 2019., u kapelici Bogoslovnog sjemeništa u Ljubljani, Slovenija, služena je Božanska liturgija sv. Ivana Zlatoustog na staroslavenskom jeziku za tamošnje bogoslove i studente teologije. Uz glavnog služitelja o. Mihajla Hardija, grkokatoličkog župnika u Metliki i đakona Livija Marijana, kancelara Križevačke eparhije, suslužili su poglavari Bogoslovije preč. Peter Kokotec, rektor, vlč. Matjaž Celarec, prefekt i vlč. Vlado Bizjak, duhovnik. Posluživali su dvojica bogoslova, a liturgiju je pjevao Ekumenski zbor, muška pjevačka družina koja često sudjeluje na liturgijskim slavljima grkokatolika i vrlo lijepo i rado pjeva bizantsku liturgiju. Kapelica bogoslovije za ovu je prigodu bila lijepo uređena i prilagođena bizantskoj liturgiji, a svi nazočni su mogli pratiti iz posebno pripremljenih knjižica sa staroslavenskim i slovenskim tekstom liturgije. O. Mihajlo je propovijedao studentima i bogoslovima o uranjanju u misterij ili otajstvo Krista čitavim biće, nas što osobito poziva istočna liturgija, a đakon Marijan je uveo nazočne u posebnost euharistijskoga slavlja po bizantskom ili grčko-slavenskom obredu. Nakon liturgijskog slavlja uslijedilo zajedničko druženje oko bratskog stola (Foto: E. Nikšić-Zeltner i Janko Potisek).

Galerija: