Sveti Makarij Egipćanin ili Veliki (295.-392.), jedan od velikih utemeljitelja monaštva, boravio je u Nitriji, u egipatskoj pustinji, gdje i danas postoji veliki koptski manastir koji nosi njegovo ime i od njega potječe.

TROPAR, glas 1.:  Nastanio si se u pustinji, bogonosni naš oče Makarije, postavši anđelom u tijelu i čudotvorcem. Po postu, bdjenju i molitvi, dobio si do Boga posebnu blagodat liječenja bolesnih i posvećivanja duša svih koji su u povjerenju dolazili k tebi. Slava Onomu koji te je snažio! Slava Onomu koji te je okrunio! Slava Onomu koji po tvom zagovoru svima daruje ozdravljenje.

KONDAK, glas 1.: Skončavši svoj blaženi život na ovom svijetu s mučeničkim zborovima, s pravom si se nastanio u zemlji krotkih, bogonosni Makarije! Naselivši pustinju poput grada primio si od Boga milost čudotvorstva pa te stoga častimo.