Svečanom arhijerejskom liturgijom u katedrali sv. Nikole, biskupa čudotvorca, nedjelju 20. svibnja 2019., i ustoličenjem prvog eparha (biskupa) mons. Đure Džudžara, službeno je započeo život novoproglašene eparhije (biskupije) sv. Nikole Ruski Krstur koja okuplja grkokatolike Rusine, Ukrajince i Rumunje u Republici Srbiji. Liturgiju je s vladikom Đurom i apostolskim nuncijem u Srbiji mons. Lucianom Surianijem predvodio kardinal Leonardo Sandri, prefekt Kongregacije za Istočne Crkve iz Rima. Služilo je oko 20 vladika i biskupa bizantskog i rimskog obreda iz Srbije, Hrvatske, Mađarske, Slovačke, Ukrajine, Rumunjske, Bjelorusije, Sjeverne Makedonije, Grčke i Kanade te više od 50 svećenika oba obreda iz više europskih zemalja. Biskupe i sve prisutne pozdravio je domaći župnik o. Mihajlo Malacko. Pored spomenutih nazočni su bili i mnogobrojni redovnici i redovnice raznih redova i obaju katoličkih obreda sa svojim predstojnicima, zatim predstavnici Srpske pravoslavne Crkve državnih, općinskih i mjesnih vlasti, javnog i kulturnog života Rusina te vjernici iz svih parohija novoprograšene Eparhije.

Nakon čitanja Papinskih bula o proglašenju Eparhije i intronizaciji prvog eparha, dosadašnjega egzarha vladike Džudžara, objavljene 6. prosinca  2018. godine, kardinal Sandri je svečano ustoličio novoga vladiku na njegovu biskupsku stolicu u katedrali. Novi vladika Đuro je nakon toga, kao prvi svoj službeni čin udijelio sedmorici eparhijskih svećenika čast križonosca (protojereja stavrofora) i podijelio im zlatne naprsne križeve. Kardinal Sandri je u homiliji izrazio svoju radost i prenio čestitke Svetoga Oca Franje zbog uspostave eparhije. Naglasio je kako je nastala još jedna mladica na stablu Kristove Crkve koja će umnažati božanske milosti spasenja svim  ljudima i uprisutnjivati Krista u ovome svijetu. Naglasio je povijesni značaj ovog događaja za grkokatolike na ovim prostorima. Nakon doseljenja Rusina na ova područja u 18. st., oni postaju dio Križevačke eparhije. Nakon podjele jugoslavenske države, s vremenom je podjeljena i Križevačka eparhija ze je godine 2003. utemeljen Egzarhat za grkokatolike Srbije i Crne Gore koji je sada postao eparhijom. Njezin ordinarij vladika Đuro Džudžar  je član Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda. Na Liturgiji su službu đakona vršili o. Livio Marijan, kancelar Križevačke eparhije i o. Darko Rac, svećenik na župničkoj službi u Bačincima. Pjevanje su predvodila dva zbora - gosti Katedralni kor “Teodor Romž“ iz Užgoroda, s dirigentom o. Svjatoslavom Zadorožnim, i domaći Katedralni kor sv. Oca Nikole pod rukovodstvom Lidije Pašo. Na kraju Liturgije zahvalom se svima obratio i domaći vladika Đuro Džudžar te izmijenio darove s kardinalom koji je zatim svima podijelio blagoslov pape Franje i pozvao sve da u duhu uskrsloga vremena svjesno, radosno i zauzeto žive sa živim Isusom koji je uvijek sa nama. Liturgiju je izravno prenosio drugi program Radio-televizije Vojvodine. Prethodnog dana, u subotu, 18. svibnja, odražana je u grkokatoličkoj župnoj crkvi sv. Petra i Pavla u Novom Sadu Večernja i svečana akademija povodom ovog povijesnog događaja. Iz Hrvatske su na slavlju sudjelovali ordinarij Križevačke eparhije o. Milan Stipić, požeški biskup mons. Antun Škvorčević i pomoćni đakovačko-osječki biskup mons. Ivan Ćurić (Marija Afič. Ruske slovo, Novi Sad).