Kršćanski Istok nije mijenjao pravila o postu i uvijek drži post osnovnom, nezamjenjivom i dragocjenom asketskom disciplinom svih članova Crkve.  Kršćanski post potječe od samoga Gospoda Isusa Krista. On je i sam postio četrdeset dana prije nego je počeo propovijedati, kao što su postili prije njega Mojsijje i drugi proroci Staroga zavjeta. Prva zapovijed Božja u raju bila je zapovijed o postu, tj. o suzdržavanju. Otuda je i prvi čovjekov grijeh bio grijeh protiv posta. Kao što u grijehu sudjeluju i duša i tijelo, potrebno je da oboje sudjeluju i u krjeposti i čišćenju od grijeha. Cilj posta je očišćenje tijela, jačanje volje, uzdizanje duha. Posteći kršćani se sjećaju i časte Kristovu muku poradi njihova spasenja. Istinski kršćanski post ima dvije strane: tjelesnu i duhovnu.... Cijeli članak: klikni na sliku.