Grkokatolički manastir (samostan) Svetog Uskrsnuća Gospodnjega u Nazianzu (država Wisconsin, SAD) osnovan je 1995. godine blagoslovom biskupa Jurja, ordinarija Grko-katoličke eparhije Van Nuys u Kaliforniji. Godine 2005., posebnom dozvolom Svete stolice u Rimu, službeno je utemeljen pod jurisdikcijom biskupa Johna Michaela Boteana, ordinarija Rumunjske grkokatoličke eparhije sv. Jurja u Cantonu (Ohio). Manastir je autonoman (sui iuris) u okviru Zakonika kanonskog prava Istočnih katoličkih Crkava. Trenutno ima četiri stavroforna monaha (s vječnim zavjetima), dva “rasoforna“ (novaci)  jednog postulanta. Godine 2011 preselili su se iz Kalifornije u malo mjesto Sveti Nazianz, u državi Wiscnonsin na sjeverim jezerima (gradić se naziva po velikom istočnom crkvenom ocu sv. Grguru Bogoslovu iz Nazijana). Ovdje sada žive monaškim životom molitve, rada i gostoprimstva, pomažući i pridonoseći duhovno životima njihovih prijatelja i susjeda rimokatolika i grkokatolika, a i svih drugih. Uz dnevna monaška bogosluženja i osobnu molitvu, monasi rade intelektualno i fizički, trudeći se živjeti ideal velikih monaških likova kojima je povijest osobito istočne Crkve vrlo bogata i poticajna.

VIDEO 1: https://youtu.be/IgBa9SeFdvw 

VIDEO 2: https://youtu.be/Zl8-lzPMCaQ