Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) organizirala je 12. listopada u Zagrebu "Dan inspiracije" (Inspiration Day) u suradnji sa Zagrebačkim inovacijskim centrom. Dan inspiracije (Inspiration Day) središnji je događaj na području Hrvatske u povodu Dana Erasmusa koji se diljem Europe obilježava 12. i 13. listopada. Tijekom Dana Erasmusa građani sudjelovanjem u brojnim događajima u europskim gradovima imaju priliku doznati više o rezultatima projekata programa Erasmus+ te se nadahnuti na vlastito sudjelovanje u ovom najvećem programu Europske unije namijenjenom obrazovanju, osposobljavanju, mladima i sportu. U Hrvatskoj je u povodu Dana Erasmusa (Erasmus Days) održano ukupno deset događaja u šest gradova, a na Danu inspiracije stotinjak se sudionika nadahnulo i motiviralo na sudjelovanje u programu Erasmus+. U sklopu programa srednjoškolska djeca i njihovi nastavnici iz Grčke (Solun), Bugarske (Sofija), Češke (Olomouc) i Hrvatske (Samobor), zemalja koje su povezane s djelovanjem svete solunske braće Ćirila i Metoda, u sklopu programa Ćirilometodske baštine u europskoj kulturi, pohodili su grkokatoličku konkatedralu Sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu, gdje im je o crkvi i obredu govorio eparhijski kancelar đakon o. Livio Marijan. Sveta braća Ćiril i Metod, Grci iz Soluna, zadužili su sve slavenske narode jer su im podarili pismena i prijevodima bogoslužnih i biblijskih tekstova na slavenski jezik uveli ih u europsku kršćansku civilizaciju. Njihova baština i danas živi u svim slavenskim narodima, na Istoku i na Zapadu, kod rimokatolika, grkokatolika i pravoslavnih. Pohodili su zatim grkokatoličke crkve Blagovijesti presvetoj Bogorodici u Pribiću i Sv. Petra i Pavla u Sošicama na Žumberku, gdje im je župnik o. Marjan Jeftimov govorio o suživotu rimokatolika i grkokatolika na ovom prostoru. Posjetili su i etnografsku zbirku u Samostanu bazilijanki.