Prvi čas (Zornica) u PDF-u: klikni na sliku ili: https://drive.google.com/file/d/1cJqFLKxKs2pu2UDl8udN7vn6RCtv2mg_/view?usp=sharing 

Prvi čas je molitva časoslova koja spada u tzv. "male" dnevne časove, a moli se ujutro, o izlasku sunčevu ili po ustajanju pa se može nazvati i "Zornica". Lijepa je to, kratka i poticajna svagdanja molitva koja u svojim psalmima govori o traženju Boga u prvim jutarnjima časovima i zaziva Božju pomoć na cjelokupni dan. Sveto Pismo govori da "prvine" pripadaju Bogu. Kršćanin zna da nema ništa važnijeg i vrijednijeg na početku dana od susreta s Bogom u srcu i mislima. Jutarnja i večernja molitva ili "molitveni pravilo" kako se u tradiciji Crkve nazivaju, jesu obveza ljubavi svakoga vjernika prema Bogu i prema sebi i prema bližnjemu. Pored tzv. Jutarnjih molitava (po ustajanju), drevna je crkvena i monaška, zapadna i istočna tradicija, još od prve apostolske Crkve stvorila molitveni ritam - Časoslov. Dok se veliki časovi Jutrenje i Večernje u crkvi služe kao bogoslužje, Mali časovi se mogu i trebaju moliti od strane Crkve ili u crkvi ili kod kuće. Tako cijela Crkva zajedno moli. Mali časovi su kratki i izvanredno didaktički mudro složeni. Veliki dio se ponavlja svakoga dana (po tri psalma i molitve), što je vrlo važno za disciplinu uma, duha i volje, a osobito za usvajanje tekstova koji kad se nauče napamet tek mogu sići u dubinu duše i srca i mijenjati nas. Struktura časova u sebi ima samo dvije promjenjive stavke: tropar i kondak dana (ili blagdana ili sveca) koji se iz dana u dan mijenjaju i koji su doneseni na samom kraju. To su tropari i kondaci svagdanji (tjedni), nedjeljni, velikoposni i uskrsni, blagdanski i svetački. Tako kršćanin prati tjedni, mjesečni i godišnji liturgijski ritam Crkve, prvenstveno uči vjeru i teologiju iz ovih kratkih i teološki sažetih pjesama i molitava te moli zajedno s nebeskom Crkvom, nadahnjujući se svecima. Poticajno je i u skladu s našom tradicijom moliti pred ikonom, s upaljenom svijećom ili svjetiljkom, okrenuti istoku ("Suncu Pravde" kako Krista naziva Sveto Pismo), izgovarajući molitve na glas, premda se naravno može moliti na svakom mjestu. Što je tijelu jutarnja kava, to je duši molitva.